Miasto

Współpraca, czyli warsztaty pieczenia chleba

Klub KP zaprasza mieszkańców miasta na warsztaty pieczenia chleba organizowane w ramach projektu Bunkier Kultury.

Czy są rzeczy, które jemy codziennie i nam się nie nudzą? Pierwsze, co mi przychodzi na myśl, to chleb. Zazwyczaj jednak traktujemy go jako konieczną podstawę dla wędlin, serów i innych dodatków. Sam w sobie wydaje się być raczej czymś mało atrakcyjnym. Nie musi tak wcale być, a każdy, kto próbował chleba domowego wypieku, może to potwierdzić. Żeby piec pyszny chleb nie trzeba być wcale piekarzem. Chleb kupowany w piekarniach przemawia nawet za tym, że bycie piekarzem w pieczeniu pysznego i zdrowego chleba wręcz przeszkadza. Dlaczego? Przeszkodami w tym, aby naprawdę zdrowy i smaczny chleb stał się „naszym chlebem powszednim” są chciwość i niezdrowa konkurencja, które wbrew klasycznym wizjom kapitalistów, nie tylko nie windują jakości, ale wręcz ją dramatycznie zaniżają. W najlepszym wypadku mamy więc drogi chleb, zawierający wiele chemicznych dodatków, a jeśli już na zakwasie, to raczej nie w pełni naturalnym.

Czy można inaczej? Okazuje się, że tak. Żeby się o tym przekonać, wystarczy przyjść na warsztaty pieczenia chleba. Będzie można poznać ciekawych ludzi, posmakować prawdziwego domowego chleba na zakwasie, zobaczyć od podstaw jak łatwo i tanio można takie cudo upiec w domowym piekarniku.

Organizatorzy chcą pokazać, że nie trzeba być ekspertem, żeby robić coś dobrze, że potrzeba dawania wyprzedza potrzebę brania. Człowiek człowiekowi nie musi być wilkiem, a nawet Darwin zwracał uwagę, że dla przetrwania oprócz konkurencji nieodzowna jest współpraca. Przełamując dominujący model stosunków społecznych wyznaczony przez konsumpcjonizm i konkurencję, możemy otworzyć oczy na solidarność międzyludzką i potencjał tkwiący w nas i naszym otoczeniu. Mamy sobie nawzajem wiele do zaoferowania, możemy dzielić się umiejętnościami i radością, pomijając obieg pieniądza. Uwierzmy w siebie i zaufajmy innym.

Pieczenie chleba to piękny sposób na spotkanie i pielęgnowanie więzi. Chleb jest symbolem wspólnoty, jego wspólne przygotowanie wypełnia ten symbol rzeczywistą treścią. Statystyczny Polak spędza przed telewizorem ponad 3,5 godziny dziennie. Wypiek chleba w domu zajmuje godzinę. To może być ważna godzina dla jakości więzi rodzinnych, przyjacielskich i sąsiedzkich. Do zobaczenia na warsztatach!

Warsztaty pieczenia chleba odbędą się 28 kwietnia, w niedzielę, o godzinie 17.00 w Restauracji „Moja kuchnia” przy ulicy Twardowskiego 3. Poprowadzi je Wojciech Witkowski – miłośnik domowych wypieków, fotograf, członek orkiestry bębniarskiej 7 minut przerwy. Produkty zapewnia sklep „Zielona Farma”.

Wstęp wolny

[autorka tekstu: Partycja Dorabialska]

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij