Miasto

Park książki w Sopocie – ruszamy!

Letnia czytelnia przy plaży w Parku Północnym. Zapraszamy do czytania, udziału w spotkaniach literackich i warsztatach dla dzieci.

Weekendy z lekturą zaczną się 7 lipca przed Zatoką Sztuki i potrwają aż do zakończenia Festiwalu Literackiego Sopot.

W programie m.in.:
– Otwarta czytelnia letnia
– Krytyczny przegląd prasy
– Sopocki Kanon Książki
– Spotkania literackie
– Slam poetycki
– Czytania i warsztaty dla dzieci
– Fabryka książki
– English Book dla dzieci
– Czytelnicza huśtawa Duzi Małym

Letnie czytelnie w Sopocie w wakacyjne weekendy w godz. 12.00 – 18.00:

Park Północny przy Zatoce Sztuki (ul. Aleja Franciszka Mamuszki 14)
lipiec: 7, 14, 21, 28 (niedziele)
sierpień: 3, 4, 10, 11, 16, 17, 18, 19, 20

Park na Brodwinie przy oczku wodnym, okolice ul. O.Kolberga
13 lipca (sobota)

Opera Leśna
20 lipca (sobota)

Centrum Żeglarstwa i Ratownictwa
27 lipca (sobota)

Trójmiejska Krytyka Polityczna, która organizuje sopocki Park Książki w partnerstwie z Miejską Biblioteką Publiczną w Sopocie, zaprasza dzieci do udziału w warsztatach Fabryka książki, poświęconych ważnym kwestiom społecznym. W tworzonych przez siebie książkach dzieci opowiedzą o współpracy, wspólnocie czy empatii. Tematy te będą podejmowane między innymi dzięki głośnemu czytaniu m.in. książki Współpraca. Przewodnik dla dzieci, której współautorką jest Janina Ochojska. Głośnego czytania najmłodszym podejmą się gospodarze miejsc, w których zagości Park Książki. Dzieci będą też mogły wziąć udział w warsztatach English Book oraz warsztatach ilustrowania książek.

Letnia czytelnia to również propozycje dla dorosłych: bogata biblioteka lektur, które można zabrać ze sobą na plażę, krytyczne przeglądy prasy i spotkania literackie.

Wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami Sopotu chcemy stworzyć Sopocki Kanon Literacki. Zachęcamy do spisania tytułów książek ważnych i wartych przeczytania. Dzięki wspólnemu spisywaniu tytułów powstanie regał z kanonem sopockich lektur, poznamy książki kształtujące świadomość użytkowników miasta. Efekt zaprezentowany zostanie podczas Festiwalu Literacki Sopot w dniach 16–20 sierpnia.

Wtedy też w Parku Książki odbędzie się najwięcej debat, spotkań autorskich, a także dyskusji skupionych wokół mediów elektronicznych i praw autorskich. W odpowiedzi na dynamiczne zmiany zachodzące w nowych mediach, w dostępie do informacji oraz do elektronicznych dóbr kultury zaplanowana została debata z ekspertami i edukatorkami medialnymi. Podczas festiwalu, którego wiodącym tematem jest Skandynawia, premierę będą miały również trzy e-booki Wydawnictwa Krytyki Politycznej poświęcone tematyce skandynawskiej – przewodniki nieturystyczne po Szwecji, Norwegii i Islandii.

We wszystkie niedziele lipca Park Książki zlokalizowany będzie przed Zatoką Sztuki. Przez trzy soboty pierwszego miesiąca wakacji zapraszamy dodatkowo do mobilnego Parku książki: 13 lipca letnia czytelnia przemieści się na osiedle Brodwino, 20 lipca przyjedzie ze slamem poetyckim do Opery Leśnej, a wędrówkę zakończy 27 lipca w Centrum Żeglarstwa i Ratownictwa przy plaży. Gościem slamu poetyckiego w Operze Leśnej będzie Jaś Kapela, prozaik i felietonista związany z Krytyką Polityczną, a spotkanie poprowadzi gdański poeta Wojciech Boros.

Do relaksu z książką na leżaku lub na kocu w sopockim Parku Północnym przy plaży będzie można włączyć się przez siedem wakacyjnych weekendów, w godz. 12–18. Podczas trwania Festiwalu Literackiego lektury w letniej czytelni będą dostępne od południa do godziny 20.

W letniej czytelni dostępne będą książki dla dorosłych i dzieci wielu wydawnictw, m.in.: Słowo/obraz terytoria, Smak Słowa, IS Wyspa, magazyn „Bliza”, W.A.B., Czarne, Bęc Zmiana, Zakamarki, Dwie Siostry oraz Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerem sopockiego Parku Książki jest Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie


__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij