Miasto

Ludzie Transformacji. Dokumentalista Michał Szlaga

Drugie spotkanie cyklu Sztuki Stosowane Społecznie. 20 listopada, wtorek, godz. 19.00, Świetlica KP, ul. Nowe Ogrody 35, II piętro, Gdańsk.

Drugie spotkanie w cyklu SZTUKI STOSOWANE SPOŁECZNIE Uniwersytetu Krytycznego w Trójmieście.

O ludziach transformacji opowie fotografiami dokumentalista Michał Szlaga. Zapraszamy na odkrywczy spacer po Polsce z artystą – ścieżkami fotografii i nagrań video stanowiących próbę uchwycenia zachodzących wokół zmian.
Prowadzenie: Hubert Bilewicz


20 listopada, wtorek, godz. 19.00, Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II piętro, Gdańsk

Sztuka jest elitarna, sztuka jest hierarchiczna, sztuka jest niezrozumiała. A przede wszystkim artyści to darmozjady, bo społeczeństwu nic nie dają, nieudacznicy, bo nic konkretnego robić nie umieją.
Z takim powszechnym wyobrażeniem walczy sztuka współczesna. Bo zdarza się wszędzie. Każdy może ją uprawiać. Nikogo i niczego nie wyklucza. Zaciera granice i wklucza wykluczonych. Działa na rzecz zmiany, ma wymiar społeczny, inny niż pięknoduchowskie zachwyty, sentymentalne poruszenia, eskapistyczne tęsknoty i kontemplacyjne przyjemności.
Artyści i artystki; robotnicy bądź partyzanci sztuki i wszyscy inni… Kwestionują kanon i podważają autorytety, dając wyraz oburzeniu, często zresztą sami oburzając i obrażając.
Zapomnijmy o strachu! Podczas comiesięcznych spotkań poza prezentacjami twórczości oraz analizą wybranych realizacji, będzie można przede wszystkim dyskutować z twórcami i twórczyniami: Katarzyną Krakowiak, Dorota Nieznalską, Michałem Szlagą oraz innymi zaproszonymi gośćmi.

Michał Szlaga – gdańszczanin, jeden z najciekawszych młodych polskich fotografów, od 12 lat dokumentuje Stocznię Gdańską i zachodzące na jej terenach zmiany. Publikował w najważniejszych polskich tytułach prasowych. Od 2008 roku tworzy projekt „Polska – Rzeczywistość”, osobisty pamiętnik fotograficzny, który obecnie zawiera ponad półtora tysiąca fotografii i stale się powiększa, całość publikuję na www.szlaga.com. Realizował projekty z fundacjami A Ku Ku Sztuka, Bęc Zmiana, Open Art Project, Wyspa Progress, Europejskim Centrum Solidarności, ESK Gdańsk 2016, Gdańską ASP i Teatrem Szekspirowskim. Działalność artystyczna Michała Szlagi została udokumentowana przez zagraniczne telewizje, niemiecką ARD, NDR i ZDF, francuską ARTE, angielską AJ1, Euronews oraz krajową TVP 1 i TVP Kultura.

Hubert Bilewicz – historyk sztuki, nauczyciel akademicki. Pracuje na Uniwersytecie Gdańskim. Kilkanaście ostatnich lat uczył w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się historią sztuki nowoczesnej, architektury i dizajnu oraz gender studies. Interesują go zwłaszcza rozmaite (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych, redaktorem książki o architekcie Włodzimierzu Padlewskim oraz współautorem podręcznika sztuki dla gimnazjum.

***
TEMATYKA I SZCZEGÓŁOWY PROGRAM ZAJĘĆ:
29 października, poniedziałek, godz. 19.00, PROLETARIUSZKA: DOROTA NIEZNALSKA
20 listopada, wtorek, godz. 19.00, LUDZIE TRANSFORMACJI. DOKUMENTALISTA: MICHAŁ SZLAGA
18 grudnia, wtorek, godz. 19.00, PEJZAŻYSTKA: KATARZYNA KRAKOWIAK
Uniwersytet Krytyczny nawiązuje wprost do tradycji inteligencji zaangażowanej, łącząc humanistyczne inspiracje z otwartością na publiczność spoza uniwersytetu tradycyjnego. Od 2009 roku w ramach Uniwersytetu Krytycznego systematycznie odbywały się seminaria i wykłady w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat w Warszawie. Obecnie cykl kontynuowany jest w nowej siedzibie Krytyki Politycznej na ul. Foksal 16 w Warszawie. Od jesieni ubiegłego roku Uniwersytet Krytyczny gromadzi chętnych do pogłębiania wiedzy z szeroko pojętej humanistyki również w Świetlicy KP w Trójmieście.

IDEA UNIWERSYTETU KRYTYCZNEGO
Uniwersytet Krytyczny nawiązuje wprost do tradycji inteligencji zaangażowanej, łącząc humanistyczne inspiracje z otwartością na publiczność spoza uniwersytetu tradycyjnego. Od 2009 roku w ramach Uniwersytetu Krytycznego systematycznie odbywają się seminaria i wykłady w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat w Warszawie. Jesienią ubiegłego roku rozpoczęliśmy odsłonę gdańską.
Uniwersytet Krytyczny jest próbą odpowiedzi na postępujący kryzys tradycyjnych instytucji akademickich.  Uczelnie w Polsce stają się kolejnym instrumentem wolnorynkowej gospodarki – kreują innowacje na potrzeby biznesu, wytwarzają kapitał ludzki dla przedsiębiorstw.
Przekazywana studentom wiedza jest coraz węższa i specjalistyczna, a do tego zestandaryzowana (system USOS) i podporządkowana dyktatowi wskaźników ilościowych (punkty ECTS). Cierpi na tym nie tylko wykształcenie humanistyczne studentów, ale przede wszystkim funkcja Akademii jako ośrodka krytyki obowiązującego ładu społecznego. To z uniwersytetu wychodziły niegdyś odważne propozycje reform, to właśnie studenci pragnęli zmieniać świat. Dziś uczelnia przygotowuje przede wszystkim ekspertyzy, a jej absolwenci walczą o punkty w CV.
Uniwersytet Krytyczny chce dostarczać wielowymiarowej wiedzy o świecie: literatura i polityka, historia i socjologia, filozofia i polityka społeczna wzajemnie się tu inspirują i krytycznie pokazują społeczny świat jako całość. Pragniemy jednocześnie umożliwić publiczności kontakt z wykładowcami, których na co dzień nie mogą spotkać.
Zapraszamy wybitnych akademików z innych miast (Warszawa, Kraków, Poznań, Białystok), a także tych, którzy z racji innych obowiązków nie prowadzą już działalności dydaktycznej. Będziemy się starać stale zapraszać najciekawszych intelektualistów ze świata na regularne zajęcia – seminaria i konwersatoria, pozwalające na systematyczny, a nie jedynie doraźny kontakt z uczestnikami zajęć.

Wsparcie: Miasto Gdańsk
    
Partner: Międzywydziałowe Naukowe Artystyczne Koło Studentów UG

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij