Miasto

Kto wygrywa na „wojnie z narkotykami”?

Zapraszamy na debatę o negatywnych skutkach i ofiarach międzynarodowej wojny z narkotykami.

13 lutego, środa, godz. 19.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p.

Debata będzie dostępna na żywo on-line
 

Goście spotkania:

Martin Jelsma, Transnational Institute;
Tom Blickman, Transnational Institute;
Marek Balicki, były minister zdrowia, dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie;
Andrzej Rozenek, Ruch Palikota;
Prowadzenie: Martyna Dominiak, Krytyka Polityczna/Narkopolityka.pl.

Przez media przetoczyła się kolejna fala paniki demonizująca substancje psychoaktywne. Społeczeństwo otrzymało wiele nierzetelnych komunikatów, obwiniających narkotyki o bezpośrednie powodowanie wielu osobistych tragedii. Na świecie natomiast zaobserwować można coraz więcej odważnych decyzji państw w kwestii redukowania szkód spowodowanych wojną z narkotykami. Boliwia zalegalizowała liście koki, Czechy wprowadzają medyczną marihuanę, stany Kolorado i Waszyngton zamierzają zalegalizować obrót marihuaną. Niestety w większości państw wygrywa konserwatywna i dawno przegrana opinia, że jest szansa na to, że ludzkość przestanie używać substancji psychoaktywnych. Warto kolejny raz zapytać, czy możliwa jest szybka zmiana międzynarodowych przepisów regulowanych przez ONZ tak, by nie powodowały konfliktów w niektórych rejonach świata i kolejnych osobistych ludzkich tragedii.

Marek Balicki – minister zdrowia w gabinetach Leszka Millera i Marka Belki, poseł trzech kadencji Sejmu, senator, prezes Warszawskiego Towarzystwa Pomocy Lekarskiej i Opieki nad Psychicznie i Nerwowo Chorymi, dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie; aktywnie działający na rzecz liberalizacji ustawy antynarkotykowej oraz wdrażanie zasad redukcji szkód w polskiej polityce narkotykowej.

Tom Blickman – niezależny badacz i dziennikarz, mieszkający na stałe w Amsterdamie w Holandii. Aktywista społeczny, zaangażowany w ruchy squatterskie. Pracował wcześniej w Biurze Jansen & Janssen, instytucie badawczym zajmującym się kwestiami politycznymi. Obecnie zajmuje się w TNI międzynarodową polityką nadzoru narkotyków w ramach programu „Narkotyki i demokracja”.

Martyna Dominiak – kierownik Świetlicy Krytyki Politycznej w Łodzi. Absolwentka Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 2009-2010 pracowała w Narodowym Centrum Kultury, gdzie zajmowała się koordynacją projektów kulturalnych. Redaktorka portalu narkopolityka.pl.

Martin Jelsma – politolog specjalizujący się w kwestiach związanych z Ameryką Łacińską oraz polityką narkotykową. W 2005 roku otrzymał nagrodę imienia Alfreda R. Lindesmitha za „osiągnięcia na polu nauczania”; w uzasadnieniu przeczytać można, że Jelsma „uznawany jest za niezwykłego stratega w kwestii rozwiązań polityki narkotykowej na szczeblu prawa i instytucji międzynarodowych”.

Janusz Palikot – przedsiębiorca, polityk, poseł na Sejm. Z wykształcenia filozof, współzałożyciel wydawnictwa słowo/obraz terytoria. Do 2005 roku członek Platformy Obywatelskiej, aktualnie przewodniczący Ruchu Palikota, który w swoim programie ma zapisane tezy o potrzebie legalizacji marihuany w Polsce.

The Transnational Institute (TNI) of Policy Studies od ponad 40 lat prowadzi analizy dotyczące najpilniejszych globalnie problemów, współpracuje z organizacjami i ruchami społecznymi, przygotowuje propozycje rozwiązań w kierunku bardziej zrównoważonego, sprawiedliwego, demokratycznego świata.
TNI jest szczególnie ceniony jako wiodący głos ekspercki w polityce narkotykowej, promując pragmatyczne podejście do rozwiązań kwestii nielegalnych narkotyków, oparte przede wszystim na zasadzie redukcji szkód.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij