Miasto

Klęska zwycięzców? Debata wokół „Ulicy cioci Oli”

Komunizm jako ucieczka od żydowskiego losu? Goście: Aleksandra Domańska, Andrzej Friszke, Paweł Śpiewak. Prowadzenie: Michał Sutowski.

7 maja, wtorek, godz. 19.00, siedziba Krytyki Politycznej, ul. Foksal 16, II piętro

Komunizm jako ucieczka od żydowskiego losu? A może raczej najwyższe stadium romantyzmu – bo przecież „komuniści to pierwsi ludzie z romantycznym rodowodem, którym się udało”?

O młodzieńczych rewolucjonistach, dorosłych dygnitarzach i bojownikach o wolność budujących więzienia – na kanwie książki z Autorką dyskutować będą profesor Andrzej Friszke i profesor Paweł Śpiewak.

Dyskusję poprowadzi Michał Sutowski.

O książce:

Helena Kozłowska „Ola” była członkinią Komunistycznej Partii Polski, aktywistką podziemia komunistycznego, a w końcu wysokiej rangi dygnitarzem partyjnym. Należała do grona osób współtworzących najnowsze dzieje Polski. Dziś ich działania postrzegane są w sposób jednoznacznie negatywny.

 

Ulica cioci Oli jest próbą zrozumienia motywów babki przez wnuczkę, która nigdy nie podzielała jej przekonań. Punktem wyjścia jest „dekomunizacja” skromnej, liczącej zaledwie jeden numer ulicy na warszawskim Czerniakowie, która nosi imię Heleny Kozłowskiej „Oli”. Zagmatwane i mroczne dzieje XX wieku oglądamy przez dziurkę od klucza.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij