Miasto

#WebAktywni. Naucz młodzież mediaktywizmu!

Propozycja cyklu zajęć związanych z nowymi mediami i technologiami, adresowana do szkół średnich przygotowana przez Damiana Muszyńskiego i Marcina Zaroda.

Scenariusze „#WebAktywni” oparto na cyklu zajęć pod tym samym tytułem przeprowadzonych w Gdańsku, Łodzi i Warszawie w 2014 roku w ramach projektu prowadzonego przez Krytykę Polityczną (Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego).

Cykl składa się z propozycji czterech zajęć, z których każde przewidziane jest na 90 minut. W razie potrzeby zajęcia mogą być skrócone (np. poprzez redukcję czasu poświęconego na integrację). Projekt był prowadzony przez zewnętrznych animatorów, w związku z czym przeznaczono dodatkowy czas na wejście w grupę szkolną. Tego rodzaju zabiegi (składające się na dużą część pierwszych zajęć) mogą być zredukowane w sytuacji, gdy osoba prowadząca zna uczniów i uczennice.

Zajęcia były realizowane w trakcie dedykowanych zajęć dodatkowych, ale ich elementy można wpleść w niektóre tematy lekcji języka polskiego, informatyki lub przyrody, czy warsztatów z dziennikarstwa.

Wszystkie scenariusze korzystają z metod aktywizacyjnych (praca w grupach, drobne projekty do samodzielnego wykonania przez uczniów). Z uwagi na tematykę, wskazane jest prowadzenie zajęć w sali z dostępem do komputerów i internetu. Z uwagi na złożoność tematyki przy każdym scenariuszu dołączono odnośniki bibliograficzne pomocne w przygotowaniu zajęć. Materiały te mogą być udostępnione również uczniom.

Pobierz plik [pdf, 385 kB]

Czytaj też: Po co nam edukacja cyfrowa?

Scenariusze Web Aktywni powstały w ramach projektu prowadzonego przez Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy oraz European Cultural Foundation.

     

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij