Miasto

Zaufanie. Warsztaty dla dzieci i młodzieży

Zapraszamy do Pracowni Otwartej „Kontrola Jakości”.

18 kwietnia, sobota, godz. 14.00 w Pracowni Otwartej „Kontrola Jakości” przy Al. Solidarności 9, Ostrowiec Świętokrzyski.

Zaufanie jest rodzajem społecznego kleju. Rzadko jednak zdajemy sobie sprawę ,jak duże ma znaczenie w naszym codziennym życiu. Bez zaufania nie bylibyśmy w stanie przebywać w przestrzeni publicznej bez poczucia zagrożenia – pisze Agnieszka Muras ze Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie, jedna z twórczyń kampanii społecznej o zaufaniu.

Dlaczego zaufanie jest ważne?

Badania pokazują, że poziom zaufania w Polsce jest niski, na co ma wpływ wiele czynników takich jak m.in. edukacja i wychowanie. Według danych CBOS (Zaufanie społeczne. Komunikat z badań, Warszawa 2012): „Tylko niespełna jedna czwarta badanych (23%) wychodzi z założenia, że większości ludzi można ufać, blisko trzy czwarte zaś (74%) wyznaje zasadę zachowywania daleko idącej ostrożności w stosunkach z innymi.”

Zaufanie jest jednak niezbędne przy tworzeniu więzi w grupie, w projektowaniu i planowaniu działań edukacyjnych oraz kulturalnych. To czy ufamy uczestnikom naszych działań oraz jak angażujemy partnerów wpływa nie tylko na efekty przedsięwzięcia i satysfakcję, ale buduje kapitał społeczny, łączy ludzi oraz inspiruje ich do dalszego działania.

Właśnie dlatego warto przypomnieć o roli zaufania. Warsztaty towarzyszą publikacji książki Zaufanie.

O książce

Eliza, bohaterka książki Zaufanie, przeprowadza się do nowego miasta i idzie do nowej szkoły. Tu buduje nowe przyjaźnie, przeżywa wojnę na Facebooku i dowiaduje się, kim jest mediator. Potem wyjeżdża z rodzicami do prawdziwej puszczy…

Książka Anny Cieplak i Lidii Ostałowskiej skierowana jest do dzieci/młodzieży w wieku 10-12 lat. Autorką ilustracji jest Anna Pluta.

Publikację można pobrać za darmo z Internetu lub zamówić ją na stronie Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

Częścią kampanii społecznej o zaufaniu są także filmiki oraz quiz.

Na warsztaty obowiązują zapisy. Szczegóły: ostrowiec[at]poczta.krytykapolityczna.pl.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij