18.06
g. 18:00

prof. Max Koch: Kapitalizm, rozwój ujemny i zmiana klimatu

Czy w bieżącej sytuacji zagrożenia ekologicznego wszystkie narzędzia przedstawiane jako odpowiedź na kryzys są rzeczywiście skuteczne? Czy kapitalizm da się pogodzić z odtwarzaniem życia biologicznego na ziemi takim, jakie znamy je od setek lat? Czy da się oddzielić rozwój od wzrostu gospodarczego? 

Na te pytania poszukiwać będziemy odpowiedzi podczas otwartego seminarium z udziałem Maxa Kocha 
(Department of Social Work and Social Welfare, Lund University), który specjalizuje się w zagadnieniach zmian klimatycznych, kapitalizmu i przekształceń welfare state.


W dyskusji udział wezmą także Edwin Bendyk, Adam Ostolski, Michał Sutowski Maciej Gdula.

Spotkanie w języku angielskim. / The seminar will be held in English. 

13.06 - 15.06

Zakłady. Ursus 2014

W dniach 13-15 czerwca Instytut Studiów Zaawansowanych realizuje na terenach dawnych Zakładów Przemysłu Ciągnikowego w Ursusie projekt "Zakłady. Ursus 2014", dofinansowany ze środków m.st. Warszawy.

Cykl wydarzeń artystyczno-społecznych na terenach dawnych ZPC w Ursusie nakierowany jest na podjęcie dialogu z historią i tożsamością dzielnicy, zintegrowanie jej mieszkańców oraz zaznajomienie innych warszawiaków z przeszłością i współczesnością terenów byłych ZPC Ursus.

W programie: Kongres Rysowników, Parada Traktorów,  Spacer Akustyczny, Kino Plenerowe, Pamiętnik Mówiony, MegaFota, Kolacja Sąsiedzka.

 

29.05
g. 18:00

prof. Jan Toporowski: Post-keynesian monetary theory and the global financial system

Postkeynesowska teoria pieniężna pojawiła się po raz pierwszy w latach 80. ubiegłego wieku jako krytyka monetarystycznego podejścia do kontroli inflacji. Dowiedzenie, że podaż pieniądza zależy od poziomu prywatnej produkcji i wymiany (tzw. pieniądz endogeniczny) miało na celu rehabilitację keynesowskiej polityki fiskalnej. Teoria postkeynesowska głosi, że państwo może regulować koniunkturę gospodarczą w kapitalizmie i ustabilizować gospodarkę przy wysokim poziomie zatrudnienia. Teoria ta nie liczy się jednak z problemem finansowania deficytu państwowego na rynkach finansowych; tymczasem problem ten staje się tym bardziej złożony, że działalność rynków finansowe zakłócają międzynarodowe przepływy finansowe.

Dyskusję po wykładzie prof. Jana Toporowskiego poprowadzi prof. Jerzy Osiatyński.  

Spotkanie w języku angielskim / The lecture will be held in English
 

24.04
g. 19.00

Niemcy: Polityka zagraniczna na rozstajach

W którą stronę ewoluować będzie niemiecka polityka zagraniczna w najbliższych latach i jak wyglądać będą relacje Berlina z Waszyngtonem, Moskwą i Pekinem? Czy Niemcy będą chciały przejąć przywództwo w działaniach UE na arenie międzynarodowej, czy też ulegną pokusie wykorzystania dzisiejszej potęgi do szukania dla siebie miejsca w świecie bez oglądania się na Europę lub nawet w opozycji do niej? Czy tradycyjna „więź z Zachodem” jest nadal wystarczająco silna, by zapobiec temu ostatniemu scenariuszowi?

Goście:  Jörg Lau (publicysta „Die Zeit”), Hans Kundnani (ECFR), Anna Kwiatkowska-Drożdż (Ośrodek Studiów Wschodnich)
Prowadzenie: Piotr Buras (ECFR, Warszawa)  

Spotkanie w języku niemieckim tłumaczone symultanicznie.

16.04
g. 19:00

Premiera książki Susan Buck-Morss "Hegel, Haiti i historia uniwersalna"

Kiedy w 2000 roku Susan Buck-Morss opublikowała w „Critical Inquiry” artykuł pt. Hegel i Haiti, wzbudził on ogromne zainteresowanie i wywołał falę krytyki. Autorkę chwalono za spektakularną krytykę eurocentryzmu, ganiono zaś za ożywianie idei humanizmu i historii uniwersalnej. Książka Hegel, Haiti i historia uniwersalna, która powstała w odpowiedzi na krytykę, burzy nasze wyobrażenia o nowoczesności, historii, wolności. Jest ciosem wymierzonym w kanoniczny model uprawiania humanistyki.

W spotkaniu autorskim z prof. Susan Buck-Morss uczestniczyć będą prof. Agata Bielik-Robson i dr hab. Adam Lipszyc.

Subskrybuje zawartość

INSTYTUT STUDIÓW ZAAWANSOWANYCH
ul. Foksal 16 II p.
00-372, Warszawa
tel. +48 22 505 66 90
info@instytut-studiow.pl
 

WIDEO
Niemcy: Polityka zagraniczna na rozstajach
06.05.2014
WIDEO
Susan Buck Morss: Hegel Haiti i historia uniwersalna
25.04.2014
WIDEO
prof. Julio López: Consequences of capital inflows
23.04.2014
WIDEO
Prof. Ash Amin: Arts of the Political
23.04.2014
WIDEO
Konferencja "Kultura i Rozwój" - otwarcie
10.01.2014
WIDEO
Konferencja "Kultura i Rozwój" - wykład prof. Johna Urry'ego
10.01.2014
WIDEO
Konferencja "Kultura i Rozwój" - panel podsumowujący
10.01.2014
WIDEO
Konferencja "Kultura i Rozwój"
10.01.2014