Miasto

Usłyszeć niesłyszanych? Tabu inności w kulturze

Goście: Lidia Ostałowska, Magda Mosiewicz, Michał Borczuch. Prowadzenie: Igor Stokfiszewski

Usłyszeć niesłyszanych? Tabu inności w kulturze

12 lutego, czwartek, godz. 19.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16/2p.

Rozmawiają: Lidia Ostałowska, reporterka, Magda Mosiewicz, aktywistka, autorka filmów dokumentalnych, Michał Borczuch, reżyser teatralny.

Prowadzenie: Igor Stokfiszewski

Wstęp wolny.

Europa, w zależności od szerokości geograficznej, sytuacji politycznej, nastrojów społecznych, zawirowań gospodarczych ma swoich dyżurnych, sezonowych Innych: od muzułmanów, Żydów, Romów, imigrantów z Europy Wschodniej po osoby z niepełnosprawnością, mieszkańców zakładów penitencjarnych i dzieci z biednych rodzin. Inność i obcość jest obwarowana z jednej strony całym zestawem stereotypów i uprzedzeń, z drugiej – tabu politycznej poprawności. Artyści, reporterzy, aktywiści, lawirując między tymi ograniczeniami, starają się dotrzeć do nieretuszowanego, niesentymentalnego obrazu Innego, a jednocześnie powiedzieć coś istotnego o społeczeństwie, w którym Inny – mimo wysiłków jego adwokatów – pozostaje obcy. Kultura wprowadza Innych w przestrzeń publiczną na różne sposoby: udzielając im głosu, wypowiadając się w ich imieniu, stawiając na partycypację, inkluzję, edukację. Czy da się w takich działaniach uniknąć protekcjonalizmu? Koniunkturalizmu? Dwuznacznych operacji na cudzej podmiotowości? Czy upubliczniony głos Innego rzeczywiście jest jego głosem? Kiedy przestaje być projekcją naszych wyobrażeń, lęków, pobożnych życzeń, szlachetnych intencji? Czy jest rzeczywiście słyszalny?

Lidia Ostałowska, reporterka, od 1989 związana z Gazetą Wyborczą, autorka książek reporterskich: „Farby wodne” (2011), „Bolało jeszcze bardziej” (2012), Cygan to Cygan (2000 i 2012) oraz wielu tekstów reporterskich poświęconych Romom, mniejszościom narodowym i etnicznym, kobietom, młodzieży z subkultur, wykluczonym.

Magda Mosiewicz, autorka filmów dokumentalnych na temat m.in. ruchów społecznych, architektury, teatru. Współzałożycielka i przewodnicząca (w latach 2003-2008) partii Zieloni 2004. Współpracuje m.in. z MSN, CSW Zamek Ujazdowski, festiwalem „Warszawa w budowie”, Komuną//Warszawa. W 2011 zrealizowała dokument o Ewie Hołuszko “Ciągle wierzę”.

Michał Borczuch, reżyser teatralny, współpracował m.in. z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu, Schauspielhaus w Duessledorfie. Dwukrotnie nominowany do Paszportów Polityki. W Teatrze Łaźnia Nowa zrealizował „Paradiso” z udziałem osób z autyzmem, a w ramach projektu Wielkopolska: Rewolucje – dwie części spektaklu „Lepiej tam nie idź”, w którym grały dzieci związane ze Stacją Szamocin oraz z Domu Dziecka w Szamocinie.

Igor Stokfiszewski, krytyk literacki, dramaturg, członek zespołu Krytyki Politycznej, współredaktor książek „Tekstylia. O >>rocznikach siedemdziesiątych<<, „Ludzie, miasta. Literatura Białorusi, Niemiec, Polski i Ukrainy – ślady >>nieistniejącego języka<<, oraz „Tekstów zebranych” Jerzego Grotowskiego. Autor książki „Zwrot polityczny” (2009).

Wydarzenie realizowane w ramach międzynarodowego projektu teatralno-badawczego TABUROPA.

14 i 15 lutego 2015 w siedzibie Komuny//Warszawa odbędą się dwie podwójne polskie premiery stworzone w ramach projektu: o godz. 19.00 Eintopf (reżyseria: Agnieszka Błońska, występują: Angel Kaba, Marielle Morales, Igor Shyshko, Mioko Yoshihara, video: Valerij Lisac), o godz. 20.15 No Return (reżyseria: André Erlen, występują: Dominika Biernat, Sean Palmer, Joanna Wichowska, Dawid Żakowski, kostiumy i aranżacja przestrzeni: Anna-Maria Karczmarska).

www.taburopa.eu www.praktycy.org/taburopa

Projekt TABUROPA jest realizowany przez Sommerblut Kulturfestival e.V. we współpracy z kobalt.works (Bruksela/Belgia), Teatro Praga (Lisbona/Portugalia), Stowarzyszeniem Praktyków Kultury (Warszawa/ Polska), Futur3 (Kolonia/Niemcy), przy wsparciu programu Unii Europejskiej EEACEA Culture, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytutu Polskiego w Düsseldorfie, Kunststiftung NRW, Ministerium fur Familie, Kinder, Jugend, Kultur Und Sport des Landes Northrhine Westfalia, Miasta Kolonii, Governo de Portugal – Secretario de Estado da Cultura and Dgartes – Direcao-Geral das Artes, Goethe Institut Portugal. Partnerami w polskich działaniach projektu są Komuna //Warszawa, Krytyka Polityczna, Performeria Warszawy.

Patronat medialny: Dziennik Opinii, RDC Polskie Radio.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij