Fotorelacje

Fotorelacja: Premiera drugiego tomu wywiadu-rzeki z prof. Marią Janion

16 grudnia w warszawskiej siedzibie Krytyki Politycznej przy ul. Foksal 16 odbyła się premiera długo oczekiwanego drugiego tomu wywiadu-rzeki Kazimiery Szczuki z prof. Marią Janion.

16 grudnia w warszawskiej siedzibie Krytyki Politycznej przy ul. Foksal 16 odbyła się premiera długo oczekiwanego drugiego tomu wywiadu-rzeki Kazimiery Szczuki z prof. Marią Janion pt.: „Janion. Transe-traumy-transgresje. 2: Prof. Misia”

Spotkanie poprowadził Paweł Goźliński (Gazeta Wyborcza) zaś udział wzieli:

Kazimiera Szczuka (Krytyka Polityczna), 

Justyna Sobolewska (Polityka), 

prof. Marek Zaleski (IBL PAN)

O książce:

Profesor Janion jako „poeta krajowy”, „kloszard metafizyczny”, Pluszkin z powieści Gogola, „pracownica morza” z Wiktora Hugo, wreszcie – niezłomny starzec trwający na stanowisku w romantycznej bibliotece. Janion opowiada o życiu po katastrofie marca 68 tu, w kraju, na przekór projektowi emigracji. Lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte to epoka gdańskich „Transgresji”, czas Güntera Grassa, Wernera Herzoga, czas „nowej prywatności”, przekuwanej w projekt polityczny. Jarosław Iwaszkiewicz i – przede wszystkim – Miron Białoszewski pojawiają się w II tomie rozmów jako partnerzy tamtych poszukiwań. Duch zmarłego Kazimierza Wyki nawiedza mieszkanie Janion. Poczciwy język polonistyczny pęka pod naporem interpretacji demonicznych i wampirycznych. Powstaje nielegalne Towarzystwo Kursów Naukowych. Wybucha Sierpień.

Książkę dofinansowano ze środków Fundacji im. Róży Luksemburg. 

Patronaty: TVP Kultura, Xiegarnia.pl, Enter The Room.


Kup książkę  

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Maciej Komorowski
Maciej Komorowski
Fotograf, japonista
Fotograf, japonista, autor fotoreportaży. Członek zespołu Krytyki Politycznej.
Zamknij