Miasto

Śmierć człowieka pracy

Pokaz filmu Śmierć człowieka pracy opowiadającego o dzisiejszych robotnikach, którzy mogą jedynie wspierać się nawzajem pocieszeniem, że praca, nawet ponad siły, jest lepsza, niż żadna.

 

Jaką wartość daje praca fizyczna w świecie epoki globalizacji? Czy przyzwyczajeni do wygodnego życia pamiętamy jeszcze jak ciężką pracę może wykonywać człowiek? Pokazowi towarzyszyć będzie prelekcja.


O filmie:

 

Nie ma już człowieka pracy. Pozostał robotnik – ktoś gorszy, ktoś, komu się nie udało. Ktoś, komu praca nie daje godności, lecz ją odbiera. Przyzwyczajeni do wygodnego życia, coraz częściej zapominamy, jak ciężką pracę może wykonywać człowiek.

 

Rezygnując z odautorskiego komentarza reżyser Śmierci człowieka pracy w wysmakowanych obrazach (zdjęcia Wolfganga Thalera) rejestruje nieludzki wysiłek współczesnych zapomnianych bohaterów. Niezwykłe zdjęcia oraz muzyka (autorstwa Johna Zorna) sprawiają, że Śmierć człowieka pracy to monumentalne, nasycone emocjami dzieło.

 

Grupa ukraińskich mężczyzn całymi dniami naraża życie w nieczynnych, grożących zawaleniem biedaszybach. W Indonezji robotnicy pracujący przy wydobyciu siarki wdychają gorące, trujące opary nad kraterami czynnych wulkanów. Droga w dół to równie wielkie ryzyko. Krew, ogień i potworny smród – rzeźnia w Nigerii to piekło na ziemi. Gołymi niemal rękami Pakistańczycy wydzierają starym statkom kawałki metalu. Chińscy hutnicy ze strachem postrzegają siebie jako ginący gatunek.

 


Podziwiany i nagradzany na całym świecie, prezentowany na festiwalu Planete Doc Review film „Śmierć człowieka pracy” został przez polskich krytyków uznany za jeden z najlepszych obrazów festiwalu. „Świetny wizualnie”, „wyrafinowanie piękny”, „wstrząsający esej filmowy”, „szokujący” – tak krytycy polscy pisali o filmie Michaela Glawoggera. [opis Against Gravity]

 


Śmierć człowieka pracy (Workingman’s Death) reż. Michael Glawogger, Austria/Niemcy 2005, 122’

 

 

 

 


Pokaz filmu Śmierć człowieka pracy odbędzie się we wtorek, 18 marca o godz. 18.30 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II piętro, Gdańsk. Prelekcję wygłosi Jakub Guzik nawiązując do książki 23 rzeczy, których nie mówią Ci o kapitalizmieWstęp wolny.

 

 

O książce 23 rzeczy, których nie mówią ci o kapitalizmie:

 

Ha-Joon prosto, zabawnie i zrozumiale mówi, co medialni ekonomiści owijają w bawełnę, dlaczego to robią i jak świat naprawdę się kręci. Dzięki niemu nie będziecie już więcej bezradni wobec głupstw, które wmawiają nam wyznawcy neoliberalizamu.
Jacek Żakowski

 


Partnerem pokaz filmu Śmierć człowieka pracy jest Against Gravity.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij