Kraj

Protestuj, tańcz, powstań!

14 lutego już po raz drugi setki osób na całym świecie zatańczą, by zaprotestować przeciw przemocy wobec kobiet. Dołącz!

14 lutego już po raz drugi na całym świecie odbędzie się taneczny protest przeciw przemocy wobec kobiet – „One Billion Rising”. Akcja zainicjowana przez Eve Ensler, autorkę Monologów waginy, odbywa się obecnie w 207 państwach. Polska odsłona akcji – „Nazywam się miliard – dedykowana jest w tym roku prawu dziewczynek i dziewcząt do życia bez przemocy, w szacunku i poczuciu bezpieczeństwa. 

„Miałam 13 lat. Byłam na wakacjach u mojej siostry. Właściciel mieszkania, u którego siostra wynajmowała pokój, przychodził w nocy, siadał przy moim łóżku i mnie głaskał. W ciągu dnia, gdy nikt nie widział, dotykał moich piersi. Strasznie się tego wstydziłam i myślałam, że to moja wina”  – historia Oli to jedna z wielu publikowanych przez kobiety na fejsbukowej stronie polskiej akcji. Jak mówi Joanna Piotrowska, prezeska fundacji Feminoteka i organizatorka polskiej akcji: przemoc jest doświadczeniem praktycznie każdej dziewczyny – na ulicy, w szkole, na dyskotece, w pociągu. Dziewczyny boją się wchodzić do takich miejsc same, wieczorami boją sie chodzić po ulicy. Wiedzą, że będą narażone na zaczepki, a nawet gorsze sytuacje przemocowe. Co gorsza: nierzadko mówi się, że pokrzywdzona „sama jest sobie winna”, a winę sprawcy umniejsza się, komentując wygląd, zachowanie czy stan trzeźwości kobiet.

Młodych osób nie uczy się tego, jak powinny wyglądać zdrowe relacje międzyludzkie. Wiele nastolatek nie wie, że tkwi w przemocowych relacjach. „Utożsamiają przemoc z tym co najbardziej rozpoznawalne: fizyczny ból, groźby” – mówi Natalia Broniarczyk z Grupy Edukatorów Seksualnych Ponton. – „Nadmierna kontrola, przeszukiwanie maili, śledzenie, obrażanie, komentowanie wyglądu ciała to dla nich norma”.

Nagminne jest bagatelizowanie pierwszych oznak przemocy w szkołach, a nawet w przedszkolach. „Chłopaki zaczepiają dziewczyny, poklepują je po pupach, a później nazywają to końskimi zalotami i mówią, że powinny być z tego zadowolone. Nastolatki nie mają do kogo się w takiej sytuacji zwrócić. Pedagożki radzą dziewczynom, żeby ubierały się skromniej, tłumaczą, że to taki wiek” – opowiada Joanna Piotrowska, której bardzo zależy na tym, żeby zwrócić uwagę na przemoc dotykającą nieletnich. – „Temat dziewczyn i dziewczynek nie jest w Polsce w ogóle poruszany. Mam nadzieję, że w tym roku zaistnieje w dabacie publicznej”.

Do akcji włączył się działający przy Feminotece męski ruch sprzeciwiający się przemocy wobec kobiet Głosy Przeciw Przemocy. Sergio de Arana, aktywista grupy i wspólautor audycji „Dość przemocy” w radiu TOK FM, chciałby, by kobiety „nie były traktowane w przestrzeni publicznej jak przedmioty lub zwierzyna łowna”. Przypomina również, że w Polsce wciąż nie została ratyfikowana Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

„W Polsce co roku 800 tysięcy kobiet doświadcza przemocy fizycznej lub seksualnej. Coś musi być nie tak z naszym społeczeństwem, skoro tyle kobiet doświadcza przemocy i na dodatek są obwiniane o to, że »same ją sprowokowały«” – mówi de Arana – „Każdy z nas powinien zająć jasne stanowisko, widząc przemoc wobec kobiet i być gotowym na to, aby podjąć konkretne działania w tej sprawie”.

Dlaczego protest ma formę tańca? Joanna Piotrowska wyjaśnia: „Temat przemocy jest bardzo trudny. W tańcu wyzwala się energia i radość. Tańcząc, jesteśmy wspólnotą i robimy coś w słusznym celu”. 

Wydarzenia w ramach akcji Nazywam się Miliard odbędą się w 30 miastach w całej Polsce. W wielu miastach można jeszcze wziąć udział w otwartej próbie. Układ można też przećwiczyć, zaglądając np. tutaj:

Wydarzenia w poszczególnych miastach w Polsce:

Barlinek: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Barlinku, ul. Szosowa 2

Białystok: godz. 17.00, Kawiarnio-Księgarnia „Spółdzielnia” w Białymstoku

Bielsko-Biała: godz 15:00, Plac Chrobrego

Bydgoszcz: godz. 18.00, Plac Wolności

Bytom: godz. 17.00, Rynek

Człuchów: godz. 13.00, Rynek

Elbląg: godz. 17.30, Centrum Tańca „Promyk

Gliwice: godz. 21.30, Copa-Cabana

Głogów: godz. 14.30, Rynek

Gryfice: godz. 15.30, Plac Zwycięstwa

Katowice: godz. 17.00, ul. Mariacka, Ministerstwo Śledzia i Wódki II

Koszalin: godz. 16.30, przed Politechniką Koszalińską, ul. Śniadeckich 2

Kraków: godz. 19.00, Plac Szczepański

Lubin: godz. 16.00, lubińskie Błonia

Lublin: godz. 17:00, Galeria Olimp, obok Multikina

Łowicz: godz. 16.00, Nowy Rynek

Łódź: godz. 17.00, na OFF Piotrkowska pomiędzy Spalonymi Słońcem a DOMem

Olsztyn: godz. 16:30- 19:00, sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej nr 13

Olecko: godz. 16.30,  Plac Wolności

Oświęcim: godz. 15.00, przed Oświęcimskim Centrum Kultury

Płock: godz. 19:00, Studio Tańca Fame

Pomianowo, Gmina Białogard: Gimnazjum im. Ignacego Krasińskiego

Poznań: godz. 15.00, ul. Półwiejska
Siedlce: godz. 16.00, Plac Generała Sikorskiego

Sosnowiec: godz. 16.30, Plac Stulecia (dawna Patelnia)

Szczecin: godz. 16.00, CH GALAXY

Świdnica: godz. 13.00, Rynek

Tarnów: godz. 10.00, Siemacha

Wałbrzych: godz. 16.00, Plac Teatralny
Warszawa: godz. 18.00, tzw. patelnia przy Metrze Centrum

Wieluń: godz. 19.00, Crash Bar ul.Kościuszki 25

Wrocław: godz. 19.00, Rynek

Zielona Góra: godz. 16.00, Rynek

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij