19-23 listopada: Festiwal "Kulturalne oblicza Islandii"

,
+A -A

Festiwal “Kulturalne oblicza Islandii” to 5 dni intensywnego zanurzenia w kulturę tego kraju - prezentacje sztuk wizualnych, pokazy filmowe, debaty o literaturze i spotkania autorskie, koncerty, pokazy fotografii, a także wiele dodatkowych atrakcji. 19-23 listopada, Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, Nowy Świat 63, Warszawa. WSTĘP WOLNY

islandia.jpgFestiwal “Kulturalne oblicza Islandii” to pięć dni intensywnego zanurzenia w kulturę tego kraju - prezentacje sztuk wizualnych, pokazy filmowe, debaty o literaturze i spotkania autorskie, koncerty, pokazy fotografii, a także wiele dodatkowych atrakcji.

19-23 listopada 2010, Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, Nowy Świat 63, Warszawa

 

Katalog festiwalowy: Pobierz plik! [.pdf 1,95 MB] Wstęp wolny!


PROGRAM FESTIWALU

/// 19 listopada, piątek
godz. 17.00 – 22.00 INSTALACJA Zorza polarna. Realizacja: Katarzyna Górna
godz. 18.30 PREMIERA KSIĄŻKI Kobiety Steinera Bragi. Goście: Steinar Bragi, Eiríkur Örn Norðdahl, Kinga Dunin. Prowadzenie: Igor Stokfiszewski, Krytyka Polityczna
godz. 22.00 DJ set From Iceland with Love Nite Berglind Agustdóttir, DJ Thor i DJ Fairyboy Lumirssón.
godz. 22.00 Pokaz filmu Rok w Reykjaviku i noc video-art Weird Girls Project.

/// 20 listopada, sobota
godz. 12.00 Sagi dla dzieci opowiada Marzena Michałek
godz. 15.00 FILM Noi Albinoi, reż. Dagur Kári

 

godz. 17.00 POKAZ Multimedialny pokaz prac artystki Elín Hansdóttir
godz. 18.00 Wernisaż wystawy w NWS i spotkanie z młodymi artystkami islandzkimi
Una Björk Sigurđardóttir, Thorgerđur Ólafsdóttir, Eva Isleifsdóttir, Rakel McMahon, Katrín I. Jónsdóttir Hjördísardóttir Hirt
Prowadzenie: Sebastian Cichocki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej

godz. 20.00 FILM Prapremiera filmu w wersji montażowej w reżyserii Marteinna St. Þórssona
Debata o filmie i kinie islandzkim. Goście: Marteinn Þórsson, reżyser, Hallgrímur Helgason, autor adaptowanej książki, Jacek Godek, tłumacz. Prowadzenie: Agnieszka Wiśniewska, Krytyka Polityczna

PONADTO W KAWIARNI:
godz. 12.00 – 16.00 Kącik dla dzieci
godz. 16.00 – 22.00 Pokaz video art islandzkich artystów

/// 21 listopada, niedziela
godz. 12.00 Sagi dla dzieci opowiada Marzena Michałek    
godz. 13.00 Spotkanie z Hallgrímurem Helgasonem (autorem m.in. 101 Reykjavik, Poradnik domowy kilera). Współpraca: Wydawnictwo słowo/obraz terytoria
godz. 15.00 Spotkanie z pisarką islandzką Gudrun Eva Minervudottir. Prowadzenie: Olga Hołownia
godz. 17.00 FILM Kłopotliwy człowiek, reż. Jens Lien
godz. 19.00 Wieczór poezji islandzkiej. Współpraca: Nyhil. Prowadzenie: Jan Kapela
godz. 21.00 WOLNE NIEDZIELE Koncert Daníel Ágúst (dawny wokalista Gus Gus)

PONADTO W KAWIARNI:
godz. 12.00 – 16.00 Kącik dla dzieci
godz. 14.00 – 15.00 Pokaz multimedialny fotografii z Islandii
godz. 16.00 – 22.00 Pokaz video art islandzkich artystów

/// 22 listopada, poniedziałek    
godz. 16.00 FILM Astropia, reż. Gunnar B. Gudmundsson
godz. 19.00 FILM Pokaz filmu Dreamland, reż. Þorfinnur Guðnason, Andri Snær Magnason.

Spotkanie z autorem książki i reżyserem Andri Saer Magnason. Prowadzenie: Jacek Żakowski, Tygodnik „Polityka”

/// 23 listopada, wtorek
godz. 18.00 Wykład o sprawie tzw. Reykjavik 9, aresztowań i procesów związanych z protestami w grudniu 2008 po wybuchu kryzysu finansowego. Prowadzenie: Haukur Már Helgason  
godz. 19.30 PREMIERA KSIĄŻKI Islandia. Przewodnik nieturystyczny.
Zbankrutowana wyspa – debata o kryzysie finansowym.
Goście: Haukur Már Helgason, dr Marcin Piątkowski, Akademia Leona Kozminskiego i Bank Światowy, były ekonomista MFW w Waszyngtonie.
Prowadzenie: Michał Sutowski, Krytyka Polityczna

 

NASI GOŚCIE


bragi_120.jpgSteinar Bragi
pisarz. Zadebiutował tomem poezji pod tytułem Czarna dziura (Svarthol). W roku 2000 ukazała się Wieża (Turninn), jego pierwsza powieść. Opowiadanie Niebo nad Þingvellir (Himinninn yfir Þingvöllum) zostało zamieszczone w antologii Best European Fiction 2010, do której wstęp napisała Zadie Smith. Kobiety to szósta powieść w jego dorobku. Została najbardziej doceniona przez krytykę i czytelników i przetłumaczona na kilka języków. Była nominowana do prestiżowej Nagrody Literackiej Rady Nordyckiej i do nagrody przyznawanej przez dział kultury „DV”, największego dziennika w Islandii.
Spotkanie o literaturze, 19 listopada, piątek, godz. 18.30

Hallgrímur Helgason
po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych rozpoczął w roku 1982 karierę jako malarz i uczestniczył w 30 wystawach w różnych krajach. W roku 1990 opublikował pierwszą powieść i od tej pory napisał kolejnych 6, wiele z nich ukazało się za granicą. Najbardziej znaną jest 101 Reykjavik, przetłumaczona na 13 języków. Laureat Nagrody Literackiej Islandii w 2001 i dwukrotnie nominowany do nagrody Rady Nordyckiej w latach 1999 i 2007.
Poza powieściami Hallgrímur pisze sztuki teatralne, poezję oraz artykuły dla prasy krajowej i zagranicznej, analizuje także wydarzenia polityczne w mediach islandzkich.
Hallgrímur Helgason mieszka w Reykjaviku i dzieli swój czas pomiędzy pracę twórczą a dwójkę małych dzieci.
Poradnik domowy kilera, jego pierwsza powieść napisana po angielsku, została opublikowana na Islandii w 2008.
Spotkanie po projekcji filmu, 20 listopada, sobota, godz. 20.00
Spotkanie autorskie, 21 listopada, niedziela, godz. 13.00

Haukur Már Helgason
studiował filozofię w Reykjaviku i Berlinie oraz filmoznawstwo na praskiej FAMU. Był współzałożycielem wydawnictwa Nýhil, opublikował kilka tomików poezji. W 2010 nakładem Nýhil ukazał się zbiór jego esejów, które publikowano na łamach m.in. “London Review of Books”, “Lettre International” i “Radical Philosophy”. W czasie niepokojów społecznych wywołanych kryzysem gospodarczym Helgason założył i redagował wpływowy radykalny magazyn “Nei”. Obecnie reżyseruje i produkuje dokument pod tytułem A9ainst, który przedstawia 9 aktywistów oskarżonych o “atak na parlament”.
Spotkanie o projekcie A9ainst, 23 listopada, wtorek, godz. 18.00

Guðrún Eva Minervudottir
Urodziła się w Reykjaviku w 1976 r. Jej pierwsza książka Sóley sólufegri została wydana w 1998 r. W tym samym roku ukazał się zbiór opowiadań jej autorstwa Á meðan hann horfir á þig ertu María mey zyskując dużą aprobatę odbiorców i krytyków. Od tego czasu Guðrún Eva opublikowała pięć powieści, zbiór filozoficznych opowiadań dla dzieci oraz zbiorek poezji.
Jej książka Fyrirlestur um hamingjuna (Lektura szczęścia) została nominowana do Islandzkiej Nagrody Literackiej w 2000 roku.
W 2005 roku Guðrún Eva za powieść Yosoy otrzymała nagrodę przyznawaną przez dział kultury „DV”, największego dziennika na Islandii. Trzy lata wcześniej do tej nagrody nominowana była również inna jej książka Sagan af sjóreknu píanóunum (Historia pianin, które odpłynęły od brzegu).
Spotkanie autorskie, 21 listopada, niedziela, godz. 15.00

Andri Saer Magnason
islandzki pisarz, poeta, dramaturg. Jego prace publikowano i wystawiano w 16 krajach. Jego najnowsza powieść LoveStar została „Powieścią roku” islandzkich księgarzy, była też nominowana do islandzkiej nagrody literackiej i wyróżniona nagrodą literacką dziennika „DV”. Opublikowana w 12 krajach The Story of Blue Planet była pierwszą książką dla dzieci, która otrzymała islandzką nagrodę literacką. W 2005 sztuka na podstawie książki była grana na głównej scenie teatru LKTYP w Toronto. Andri współpracował z wieloma artystami, w tym z zespołem mum. Jest też wiceprezydentem Islandzkiego Związku Pisarzy, członkiem zarządu Centrum Dziedzictwa Narodowego w Rejkiawiku. Angażował się w walkę o ocalenie islandzkich wyżyn. Napisał o tym książkę, Krainę marzeń. Została ona przetłumaczona na angielski, duński i japoński; na jej bazie powstał też pełnometrażowy film dokumentalny.
Spotkanie po projekcji filmu Dreamland, 22 listopada, poniedziałek, godz. 19.00

Eiríkur Örn Norðdahl
poeta i autor trzech powieści. Zagorzały tłumacz obcojęzycznej literatury. Jego książki spotkały się z uznaniem islandzkiej krytyki, był porównywany ze Snorrim Sturlusonem i Włodzimierzem Majakowskim. Ostatnio interesuje go potencjał zawarty w tradycji europejskiej i północnoamerykańskiej awangardy, jest zafascynowany możliwością rozbioru języka na elementy wizualne, społeczne i lingwistyczne. W 2008 Eiríkur otrzymał nagrodę Icelandic Translation Award za przetłumaczenie Osieroconego Brooklynu (Motherless Brooklyn) Jonathana Lethema. Przetłumaczył też wybór poezji Allena Ginsberga i 131.839 slög með bilum – antologię poezji eksperymentalnej i współczesnej.
Spotkanie o literaturze, 19 listopada, piątek, godz. 18.30
Wieczór poezji, 21 listopada, niedziela, godz. 19.00

Marteinn Þórsson
reżyser, swoje filmy zaczął kręcić wcześnie, w wieku 17 lat. Od tego czasu reżyserował i produkował seriale telewizyjne, komedie, dokumenty, programy rozrywkowe, teledyski i reklamy. Pisał też recenzje dla Icelandic Press i uczył filmoznawstwa w Islandzkiej Akademii Filmowej.  W 2004, wraz ze swoim przyjacielem Jeffem Renfroem napisał i wyreżyserował film pełnometrażowy One Point 0. Był on nominowany do nagrody jury festiwalu Sundance i pokazywany w 43 krajach. „Variety Magazine” umieściło Marteinna na liście 10 reżyserów, których warto mieć na oku. Aktualnie zajmuje się post-produkcją swojego drugiego filmu pełnometrażowego Rokland. Latem 2010 nakręcił krótkometrażowy Promil (Prómill), który zakwalifikował się do selekcji międzynarodowego festiwalu filmowego w Rejkiawiku. W styczniu 2011 zamierza nakręcić kolejny niskobudżetowy film (tytuł roboczy Zgon) opowiadający historię alkoholika, który przed pójściem na odwyk postanawia udać się na ostatniego, dwudniowego giganta.
Spotkanie z reżyserem po projekcji filmu, 20 listopada, sobota, godz. 20.00

 

 

--

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
norway_grants.jpgeea_grants.jpgmkidn.jpgfwk.jpg

Polub Dziennik Opinii na FB   

Multimedia

TVKP

Joanna Scheuring-Wielgus o NGO-sach

–NGO-sy od 27 lat wykonują gigantyczną i bardzo ważną pracę. Trzeba ich bronić być może nawet bardziej niż Trybunału – mówiła Joanna Scheuring-Wielgus w programie #Sterniczki Roberta Kowalskiego.

WYDAWNICTWO

"Fanfik" Powieść nie tylko dla nastolatków!

W poznańskim liceum trwają przygotowania do Dnia Niepodległości. Czyja koncepcja zwycięży? Kółko historyczne domaga się patriotycznej akademii. Zespół kabaretowy woli skecze o rogalach świętomarcińskich. Tymczasem szesnastoletnia Tosia ma na głowie poważniejszy problem....

TVKP

Kaszulanis: Powiedzmy wspólnie "Stop reformie edukacji"

– Polska edukacja jest doceniona i chwalona na całym świecie. Do Polski przyjeżdżają kolejne ekipy z całego świata, które kręcą filmy dokumentalne pod hasłem „Polacy, jak wy to robicie, że osiągacie tak świetne wyniki?”. A my ten system teraz burzymy.

TVKP

Krasuska: Trump wygrał wybory, ponieważ przekonał nieprzekonanych

Gościnią "Sterniczek w KP" jest dr Karolina Krasuska. – Trump wygrał wybory, ponieważ przekonał nieprzekonanych, porzuconych przez establishment białych mężczyzn, ale również białe kobiety – mówi dr Karolina Krasuska w programie Roberta Kowalskiego Sterniczki w Krytyce Politycznej.