Drżące ciała. Rozmowy z artystami

,
+A -A

Od wielu lat żadna książka poświęcona polskiej sztuce nie wzbudziła tak ożywionej dyskusji... Już 19 września 2008 w dystrybucji wydanie drugie rozszerzone książki Drżące ciała uznanej przez tygodnik "Polityka" za jedną z najważniejszych wydarzeń w sztuce w 2007 roku.

drzace_okladka_d.jpgCzytaj: 

- Wstęp. Z Arturem Żmijewskim rozmawia Sebastian Cichocki
- Z wiaderkami świńskim truchtem. Rozmowa z Katarzyną Kozyrą

 


O KSIĄŻCE

Tę książkę warto czytać, jeśli ktoś chce zrozumieć, co się przez ostatnie 15 lat działo w polskiej sztuce. (...) Przeczytałam ją jednym haustem.
Dorota Jarecka, „Gazeta Wyborcza”

Sztuka krytyczna stanowiła najbardziej wyrazistą artystyczną manifestację w kraju rozkwitającego kapitalizmu i wolności. Pasjonująco opisuje ją Artur Żmijewski.
Piotr Sarzyński, „Polityka”

Tę lekturę strawią tylko ci, którzy rozumieją sens słowa „tolerancja”. (...) Wywiady Artura Żmijewskiego z artystami nurtu krytycznego dotykają najbardziej intymnych spraw, jakby rozmówcy prześcigali się w przekraczaniu rozmaitych tabu.
Monika Małkowska, „Rzeczpospolita”

Od wielu lat żadna książka poświęcona polskiej sztuce nie wzbudziła tak ożywionej dyskusji – pierwsze wydanie książki Drżące ciała wśród 10 najważniejszych wydarzeń w sztuce w roku 2007 w rankingu tygodnika „Polityka”.

Drżące ciała. Rozmowy z artystami to zbiór rozmów Artura Żmijewskiego z polskimi artystami nurtu krytycznego, m.in. z Pawłem Althamerem, Katarzyną Górną, Andrzejem Karasiem, Grzegorzem Kowalskim, Katarzyną Kozyrą, Zbigniewem Liberą, Jackiem Markiewiczem, Joanną Rajkowską. Rozmowy, przeprowadzone w latach 1993-2004, ukazują radykalne postawy artystyczne analizowane przez pryzmat życia codziennego i polityczno-społecznych transformacji. Stanowią istotny dokument dotyczący przemian w sztuce i obyczajowości w Polsce od lat 90. do dzisiaj. Żmijewski nie jest neutralnym rozmówcą – docieka i domaga się wyjaśnień, jak śledczy. Szuka materiału wybuchowego, dzięki któremu sztuka krytyczna jako jedyna część polskiej kultury w wolnej Polsce potrafiła stanąć do otwartej konfrontacji ze społecznymi wyobrażeniami nas samych. Książka Żmijewskiego jest godnym pożegnaniem ze sztuką krytyczną i próbą sformułowania nowego programu działań artystycznych.

O AUTORZEArtur Żmijewski (1966) – rzeźbiarz, filmowiec, kurator, związany z Fundacją Galerii Foksal, redaktor artystyczny „Krytyki Politycznej”. W latach 1990-95 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uczeń „Kowalni” – pracowni Grzegorza Kowalskiego, znanej z kreowania postaw transgresyjnych i badawczych. Filmem „Powtórzenie” reprezentował Polskę na 51. Biennale Sztuki Współczesnej w Wenecji. W 2008 r. otrzymał nagrodę Gwarancje Kultury TVP w kategorii „Kultura Alternatywna i Sztuki Wizualne” za niezłomną wolę pisania manifestów, czyli uczynienia sztuki formą oporu wobec mechanizmów turbo-kapitalizmu oraz za prowokowanie istotnych dyskusji.

Współpraca: Bytomskie Centrum Kultury - CSW Kronika, Fundacja Galerii Foksal
Patronat: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

DANE KSIĄŻKI
Autor: Artur Żmijewski
Tytuł: Drżące ciała. Rozmowy z artystami
Projekt okładki: Twożywo
Okładka: miękka; blok: 4+0 Arctic Volume
Liczba stronic: 384
Format: 160x205
ISBN 978-83-61006-37-4
Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Seria Idee, t. 2
Wydanie drugie rozszerzone
Miejsce i data wydania: Warszawa 2008
Cena: 39,90 zł

Premiera I wydania: 30 stycznia 2007 (zobacz fotorelację).
Premiera II wydania: 19 września 2008.


Pierwsze wydanie ukazało się dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu
Operacyjnego „Znaki Czasu”.

uws_logo_small.jpgWydanie drugie rozszerzone zrealizowano ze środków budżetowych samorządu Województwa Śląskiego.

 

Polub Dziennik Opinii na FB   

HEGEL A MARKSIZM

HEGEL A MARKSIZM http://www.1917.pl/ index.php? option=com_content&task=view&id=1639&Itemid=37 REKLAMUJCIE,ROZSYŁAJCIE,LINKUJCIE

Dla poszukujących

Nakład \"Drżących ciał\" został wyprzedany, ale jeszcze kilka egzemplarzy można nabyć w bytomskiej Kronice.

Multimedia

Świetlica KP w Cieszynie

Rozmowy przy zbieraniu borówek | Spektakl

Widowisko teatralne „Rozmowy przy zbierania borówek”, stworzone przez Świetlicę Krytyki Politycznej w Cieszynie, przenosi nas w Beskidy 2016 roku, gdzie toczy się konflikt na tle różnic w postrzeganiu świata i przeżywania wędrówki – zarówno samotnej jak i tej wspólnej, z innymi ludźmi.

TVKP

Malinowska-Sempruch: Wiemy, że ludzie biorą narkotyki. Ale kobiety? Sensacja

– Kiedy mówimy o substancjach psychoaktywnych, to w przypadku dziewczyn i kobiet pojawia się wątek moralny. Wiemy, że ludzie biorą narkotyki. Że kobiety też? Robi się z tego niesamowita sensacja – mówiła Katarzyna Malinowska-Sempruch w programie Roberta Kowalskiego "Sterniczki w Krytyce Politycznej".

TVKP

Posłanka Nowoczesnej: Jeden z posłów powiedział „niezła z ciebie dupeczka”.

– Jedna z pierwszych rzeczy, jakie usłyszałam jak przyszłam do Sejmu, to, cytuję: „niezła z ciebie dupeczka. Byłam zszokowana że na sali sejmowej ktoś się do mnie w ten sposób odzywa.

Klub Krytyki Politycznej w Łodzi

Żyję w mieście rewolucji - film dokumentalny

Film dokumentalny prezentujący obchody 111. rocznicy Powstania Łódzkiego/Rewolucji 1905 roku, a także przygotowania do eventu. Obchody odbyły się 18 czerwca 2016 roku w Łodzi.