Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna

,
+A -A

Czy u Pana Boga za piecem jest lepiej niż w Wilkowyjach? Co tak
naprawdę łączy Franza Maurera z Olem? Dlaczego Tereska nie została krawcową, a
papież pozostał człowiekiem? Premiera: marzec 2010.

kino89-09_300px.gifJuż do nabycia w sklepie KP w promocyjnej cenie!

Czytaj:
- spis rzeczy
- Bożena Keff, Rewers Borysa Lankosza, czyli chłop, diabeł, wice-Żyd

Czy u Pana Boga za piecem jest lepiej niż w Wilkowyjach? Co tak naprawdę łączy Franza Maurera z Olem? Kto komu wyjada mózg w Szamance i dlaczego warto o to zapytać? Dlaczego Tereska nie została krawcową, a papież pozostał człowiekiem?

Kino polskie 1989–2009. Historia krytyczna jest próbą przyjrzenia się naszej kinematografii z perspektywy innej niż filmoznawcza. O dwudziestu najciekawszych, najbardziej znanych, ale też najchętniej pomijanych filmach powstałych w ostatnim dwudziestoleciu piszą autorzy, którzy na co dzień nie zajmują się krytyką filmową m.in.: Artur Żmijewski, Kazimiera Szczuka, Eliza Szybowicz, Bożena Keff, Krzysztof Tomasik, Igor Stokfiszewski.

Historia krytyczna jest propozycją syntetycznego spojrzenia na rodzimą kinematografię – tyle że spojrzenia krytycznego wobec utrwalonych rozpoznań i interpretacji. Odwracamy porządki, mieszamy ciągi, rozkładamy obraz i układamy go na nowo.

Niesamowite są już same tytuły – Papież, który pozostał człowiekiem. Inni kardynałowie po wyborze na papieża nie pozostawali ludźmi? Jedli, ale nie wydalali, bo nie było w nich żadnego zepsucia? A może stawali się nieludzcy? Ale do rzeczy. Jaki stał się Wojtyła?
Artur Żmijewski

W Placu Zbawiciela krach małej stabilizacji owocuje przejęciem przez matkę kontroli nad relacją młodych na podobieństwo wrogiego przejęcia upadającego przedsiębiorstwa.
Kazimiera Szczuka

O KSIĄŻCE
Krytyczna książka o kinie polskim lat 1989-2009 jest rewelacją. [...] Moja indywidualistyczna, "liberalna" świadomość, w dodatku skażona chrześcijaństwem, pewnie wymaga jeszcze przepracowania - trzeba by mnie wysłać na reedukację. Ale z jednego się cieszę - ktoś depcze mojemu pokoleniu po piętach.
Tadeusz Sobolewski "Gazeta Wyborcza"

Świetna książka, otwiera oczy i na kino, i na polską rzeczywistość. Lektura obowiązkowa.
Roman Pawłowski "Gazeta Wyborcza"

Nawet, gdy czytelnik nie zgodzi się z poszczególnymi werdyktami, warto po tę książkę sięgnąć, bo rodzi ferment intelektualny, bez którego nie ma dyskusji o sztuce.
Barbara Hollender "Rzeczpospolita"

Mocny tom prowokujący do ponownego przemyślenia i zaciekłej dyskusji nie tylko na temat polityczności i ideologiczności kina, rodzimej krytyki filmowej oraz sztuki interpretacji/nadinterpretacji, ale też o polskiej rzeczywistości po transformacji.
Grzegorz Wysocki "Dwutygodnik"

Prace autorów zebrane w tej czerwonej książeczce łączy wiara. Żarliwa wiara, którą w pełni podzielam. Wiara w to, że w filmie wszystko znaczy, że film jest mocny, że nawet marne filmy mają moc przemieniania świata, nawet głupie filmy mogą ten świat objaśnić i interpretować w sposób prawdziwy i zajmujący.
Piotr Wojciechowski "Kino"

DANE KSIĄŻKI
Autor: opracowanie zbiorowe
Redaktorzy: Agnieszka Wiśniewska, Piotr Marecki
Tytuł: Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna
Kategoria: humanistyka, krytyka filmowa
Gatunek: esej
Projekt okładki: Karolina Kotowska
ISBN 978-83-61006-15-2
Okładka: miękka
Format: 165 x 238 mm
Liczba stronic: 272
Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Miejsce i data wydania: Warszawa 2010
Cena: 34,90 zł
Premiera: marzec 2010

Patronat medialny:

pisf.gif 

kino_logo.jpg
Książka ukazuje się przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Polub Dziennik Opinii na FB   

Multimedia

Świetlica KP w Cieszynie

Rozmowy przy zbieraniu borówek | Spektakl

Widowisko teatralne „Rozmowy przy zbierania borówek”, stworzone przez Świetlicę Krytyki Politycznej w Cieszynie, przenosi nas w Beskidy 2016 roku, gdzie toczy się konflikt na tle różnic w postrzeganiu świata i przeżywania wędrówki – zarówno samotnej jak i tej wspólnej, z innymi ludźmi.

TVKP

Malinowska-Sempruch: Wiemy, że ludzie biorą narkotyki. Ale kobiety? Sensacja

– Kiedy mówimy o substancjach psychoaktywnych, to w przypadku dziewczyn i kobiet pojawia się wątek moralny. Wiemy, że ludzie biorą narkotyki. Że kobiety też? Robi się z tego niesamowita sensacja – mówiła Katarzyna Malinowska-Sempruch w programie Roberta Kowalskiego "Sterniczki w Krytyce Politycznej".

TVKP

Posłanka Nowoczesnej: Jeden z posłów powiedział „niezła z ciebie dupeczka”.

– Jedna z pierwszych rzeczy, jakie usłyszałam jak przyszłam do Sejmu, to, cytuję: „niezła z ciebie dupeczka. Byłam zszokowana że na sali sejmowej ktoś się do mnie w ten sposób odzywa.

Klub Krytyki Politycznej w Łodzi

Żyję w mieście rewolucji - film dokumentalny

Film dokumentalny prezentujący obchody 111. rocznicy Powstania Łódzkiego/Rewolucji 1905 roku, a także przygotowania do eventu. Obchody odbyły się 18 czerwca 2016 roku w Łodzi.