Miasto

Prawo do miasta! Warsztaty i spotkania wokół polityki miejskiej

Seminarium Uniwersytetu Krytycznego w Kaliszu. Koncepcja i opieka merytoryczna: Joanna Erbel.

Warsztat wprowadzający pt. Walka o prawo do miasta. Czyli o co tak właściwie? poprowadzi Joanna Erbel.

Przez ostatnie lata coraz więcej się mówi o prawie mieszkańców do miasta i wzmacnianiu lokalnej demokracji. Pojawiają się liczne inicjatywy poprawiające jakość przestrzeni publicznej, która ma przede wszystkim służyć ludziom. Mieszkańcy zabierają głos i chcą współdecydować o przyszłości miejsca, w którym mieszkają. Pod ich naciskiem coraz więcej samorządów decyduje się na wprowadzenie budżetów partycypacyjnych. Z drugiej strony wzrasta niezadowolenie z działania lokalnych władz, czego przejawem są referenda odwoławcze burmistrzów i prezydentów.
Podczas warsztatu będziemy mapować różne obszary, na których działają miejscy aktywiści i aktywistki oraz analizować strategie, którymi się posługują. Przyjrzymy się praktykom z innych miast, jak chociażby Łódź, Warszawa czy Poznań. Celem warsztatu jest zarysowanie mapy działań miejskich w Kaliszu oraz wyznaczenie celów dla rozwoju lokalnej polityki miejskiej.
Kolejne zajęcia w cyklu będą rozwinięciem agendy tematów wypracowanych podczas warsztatu wprowadzającego. 

Warsztat wprowadzający: 4.11

Zapisy: [email protected]

Zobacz program Uniwersytetu Krytycznego w Kaliszu

Uniwersytet Krytyczny w Kaliszu działa pod patronatem Instytutu Studiów Zaawansowanych, we współpracy z Wydziałem Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij