Miasto

Dzień kobiet – pokaz filmu i debata

Klub KP w Berlinie zaprasza na Polnischer Frühling / Polska Wiosna. Spotkanie "Dzień Kobiet dawniej i dziś": Kwiatkowska, Sadowska, Kurkiewicz.

7 maja, wtorek, godz. 19.00 Galeria SUPERMARKT, Brunnenstr. 64, Berlin

Pokaz filmu Dzień kobiet w reżyserii Maria Sadowska, (Polska 2012), 90 min., napisy niemieckie

Po filmie zapraszamy na debatę: Dzień Kobiet dawniej i dziś

Udział wezmą: Katarzyna Kwiatkowska, Maria Sadowska, Roman Kurkiewicz.

Prawa kobiet na świecie, to temat bez którego nie może się odbyć żaden projekt o charakterze społecznym czy też politycznym. Dzień Kobiet w Polsce do 1993 był obchodzony hucznie w hołdzie ofiarom walk o prawa kobiet. Dziś dzień kobiet ma charakter raczej symboliczny i manifestacje tego dnia mają charakter sprzeciwu wobec władzy. Czy to problematyka dostatecznie reprezentowana w sztuce zaangażowanej? Jak wygląda pozycja kobiet w europejskiej polityce i europejskim społeczeństwie? Jaką rolę kobiety odegrały w procesie transformacji? Wszystkie te pytania stanowią podstawę dyskusji towarzyszącej prezentacji filmu.

wstęp wolny

Roman Kurkiewicz
Dziennikarz, redaktor wielu mediów („Gazeta Wyborcza”, „Przekrój”, „Życie Warszawy”, telewizje, radia). Autor „Pod tytułem. Program o książkach i czytaniu” w Radiu TOK FM, felietonista „Przekroju” („Lewomyślnie”), wykładowca dziennikarstwa w Collegium Civitas i UW. Studiował filozofię. W latach 1979-89 związany z opozycją demokratyczną i niezależnym obiegiem wydawniczym. Od stycznia 2012 do końca września 2012 redaktor naczelny „Przekroju”. Ojciec trójki dzieci. Ateista, feminista, bilardzista.

Katarzyna Kwiatkowska
Aktorka filmowa i teatralna. W 1997 roku ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie. Odtwórczyni głównej roli w filmie Dzień Kobiet.

Maria Sadowska
Piosenkarka, kompozytorka, aranżerka, producentka, reżyserka. Autorka wielu teledysków. Ukończyła średnią szkołę muzyczną II stopnia im. F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu i rytmiki. W 2002 ukończyła Wydział Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Reżyserka i współautorka scenariusza do filmu Dzień Kobiet.

Klub Krytyki Politycznej w Berlinie

Polnischer Frühling / Polska Wiosna

Projekt Polnischer Frühling / Polska Wiosna tematycznie nawiązuje do okresu transformacji ustrojowej. To okres w którym artyści odegrali bardzo znaczącą rolę. Na projekt składają się trzy wydarzenia, których każde podporządkowane jest jednemu tematowi odgrywającemu ważną rolę zarówno w polskiej sztuce jak i w polskim życiu społecznym.

Tytuł projektu nawiązuje do polskiej tradycji sztuki zaangażowanej, która od stuleci stanowi katalizator problemów społecznych i politycznych. Polska Wiosna nawiązuje do wydarzeń ostatnich kilku lat na świecie, do niezadowolenia społecznego wyrażanego na ulicach miast. Sztuka jest również takim polem, w Polsce już od bardzo dawna.

Sztuka jest dla nas polityką w innym stanie skupienia, który to stan może generować niezwykle wartościowe narzędzia i praktyki dla zasadniczej zmiany społecznej, dzięki prezentacji dzieł i rozmowie o niej można więcej dowiedzieć się o polskim społeczeństwie.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij