Czytaj dalej

Zrób sobie prezent – podaruj komuś książkę!

Jeśli chcesz podarować komuś książkę z okazji Światowego Dnia Książki, dowiedz się, jak zrobić to dobrze.

23 kwietnia od 1995 roku obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Ale wszystko zaczęło się w Katalonii: w 1926 roku wydawca Vicente Clavel Andrés wystąpił z pomysłem organizacji święta książki. Datę wybrano nieprzypadkowo – 23 kwietnia to dzień śmierci Miguela de Cervantesa i Williama Szekspira. A 23 kwietnia tradycyjnie obchodzony był w Katalonii także jako święto jej patrona, świętego Jerzego. – Od XV wieku tego dnia rozdawano kobietom róże. Katalończycy lubili też podkreślić swoją inność, wywieszając katalońskie flagi i inne emblematy narodowej odrębności – opowiada Katarzyna Okrasko, tłumaczka literatury hiszpańskojęzycznej. – Gdy te dwa święta nałożyły się na siebie, Katalończycy nabrali, powiedzmy sobie szczerze, seksistowskiego zwyczaju: kobietom wręczało się róże, mężczyzn obdarowywało się książkami.

Od 1930 roku Dzień Książki jest w Hiszpanii świętem oficjalnym, a od 1964 roku świętuje się go we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Po tym jak w 1995 roku UNESCO ustanowiło 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich, dziś jedynie Wielka Brytania i Irlandia obchodzi to święto w innym terminie – w pierwszy czwartek marca, by wypadało to w trakcie semestru szkolnego. Ale i tam 23 kwietnia zaczęto świętować World Book Night i w nawiązaniu do hiszpańskiej tradycji zachęcać do dzielenia się książkami.

Święto Książki chyba wciąż najhuczniej obchodzone jest w Hiszpanii. – Rynek wydawniczy wyczuł komercyjny potencjał święta i książkami handluje się na potęgę, często też właśnie tego dnia autorzy podpisują swoje utwory – opowiada Katarzyna Okrasko.

– W tym roku w Madrycie – mieście, które nie śpi – po raz dziewiąty odbywa się Noc Książek. W tegorocznej edycji uczestniczy 530 pisarzy, 200 księgarń i 230 bibliotek publicznych.

Zaplanowano 600 małych i dużych wydarzeń, od opowiadania bajek, po najrozmaitsze warsztaty, konferencje i spotkania z pisarzami, między innymi z Salmanem Rushdie. Na Placu Callao, jednym z centralnych placów Madrytu, do godz. 22 będą stały stoiska z książkami.

W Polsce Światowy Dzień Książki obchodzony jest od 2008 roku, wówczas powstał Komitet Porozumiewawczy Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców, który miał koordynować ogólnopolskie obchody tego święta. Jednak trudno powiedzieć, by Dzień Książki mocno zakorzenił się w świadomości społecznej. Chyba najbardziej rozpowszechnioną formą jego świętowania pozostają hojne rabaty udzielane z tej okazji przez wydawców. Bezpośrednio do tradycji katalońskiej nawiązują Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”, których podsumowaniem ma być nawet Katalońska Noc w Bibliotece. W Olsztynie po raz pierwszy odbędzie się trzydniowy Book Fest organizowany przez Książnicę Polską (tylko skąd ten pęd do angielskojęzycznych nazw?!). Długą tradycję mają Kamiennogórskie Spotkania z Literaturą, które organizuje prężnie działająca lokalna księgarnia Atena. Nacisk na rolę takich właśnie księgarni w promocji czytania i kształtowaniu świadomych czytelników położyła w tym roku Polska Izba Książki, organizując doroczną konferencję z okazji święta książki.

Światowy Dzień Książki w Polsce to także inicjatywy takie, jak Domino BUW Day (znów anglojęzyczna nazwa), w ramach którego w jednej z najważniejszych polskich bibliotek miało powstać najdłuższe książkowe domino świata.

Czy to rzeczywiście najlepszy sposób na świętowanie Dnia Książki? Może lepiej skorzystać z podpowiedzi Iriny Nobokow, Dyrektor Generalnej UNESCO:
– Podziel się swoją pasją czytania: podaruj książkę ulubionego autora komuś z grona przyjaciół lub współpracowników.
– Zostaw książkę na ławce w parku z adnotacją “Szczęśliwego Dnia książki i praw autorskich”.
– Dowiedz się, jak możesz przesłać swoje stare książki do szkół i bibliotek w krajach zniszczonych w wyniku konfliktów zbrojnych.
– Nigdy nie wyrzucaj książek; weź udział w akcjach ich wymiany i w spolecznych kampaniach nieodpłatnego przekazywania książek [My podpowiadamy: przekaż książki na rzecz akcji Książki w Pudle – trafią do osadzonych w zakładach karnych i pomogą im się odnaleźć na wolności].
– Zaangażuj się w organizację wydarzeń czytelniczych w szkołach i bibliotekach, postaraj się pozyskać do współpracy znanych ludzi w roli gości honorowych.

A jeśli chcesz podarować komuś książkę – to chyba najpękniejsza idea tego święta – dowiedz się, jak zrobić to dobrze. Oto, co radzą organizatorki i organizatorzy akcji Warszawa Czyta, namawiając do obdarowywania się książkami:

1. Wielokrotnie dyskutuj z daną osobą na temat literatury – poznaj jej gusta, dowiedz się, co przeczytała, co lubi, czego nie zna.
2. Przy okazji wizyty w domu takiej osoby obejrzyj dokładnie księgozbiór – sprawdź, co ma, czego nie ma, jak układa książki (może namów na zrobienie #shelfie i wysłanie do Warszawa Czyta).
3. Powymieniajcie się trochę książkami – ty pożycz jej to, co lubisz, ona pożyczy coś tobie. Dyskutujcie. Spierajcie się.
4. Załóżcie Dyskusyjny Klub Książki i tam dalej testuj literackie gusta danej osoby, zapisuj sobie, co zna, a czego nie zna.
5. Wybierz się do lokalnej księgarni, obejrzyj dokładnie asortyment.
6. Kup książkę dla tej osoby – taką, której nie ma, której nie czytała, a twoim zdaniem powinna, taką, którą ty znasz i lubisz, albo taką, którą chciałbyś poznać. Albo taką, o której nic nie słyszałeś, ale ma piorunujące pierwsze zdanie.
7. Weź tę książkę i daj ją wybranej osobie. Powiedz jej o tym, że dzisiaj jest Światowy Dzień Książki i że warto go obchodzić, obdarowując się książkami.
8. Jeśli liczba książek, z którymi wyszedłeś z księgarni, jest większa niż jeden – jedną możesz podarować sobie.

Zrób sobie prezent – podaruj komuś książkę!

Już tylko dziś trwa promocja Wydawnictwa Krytyki Politycznej z okazji Światowego Dnia Książki – wszystkie tytuły dostępne 50 proc. taniej!

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Magda Majewska
Magda Majewska
Redaktorka, animatorka kultury
Redaktorka, animatorka kultury, popularyzatorka literatury i kultury dla dzieci aktywna w internecie pod szyldem Mosty z książek. Z Krytyką Polityczną związana od 2010 roku, w latach 2013–2023 redaktorka strony KrytykaPolityczna.pl, odpowiedzialna głównie za tematykę kulturalną i społeczną. Absolwentka politologii UW, Podyplomowych Studiów Polityki Wydawniczej i Księgarstwa UW oraz Studiów Podyplomowych „Literatura i książka dla młodzieży wobec wyzwań nowoczesności” na UW. Zajmowała się promocją i PR-em w dziedzinie kultury (m.in. promocją TR Warszawa w latach 2006–2010) oraz animacją projektów społeczno-kulturalnych. Redaktorka książek, głównie dla dzieci i młodzieży (m.in. „Złodziejki książek”). Inicjatorka akcji społecznej „Warszawa Czyta”, współprowadzi Mokotowski Dyskusyjny Klub Dyskusyjny. Feministka, weganka, rowerzystka. Mama Mirona.
Zamknij