Newsletter KP

A my dalej, sami wiecie o czym [Newsletter KP]

Niusy nie rozpieszczają naszych skołatanych izolacją nerwów. A mimo to wzrok bezbłędnie wybiera kolejne nagłówki straszące nas doniesieniami ze świata ogarniętego pandemią koronawirusa. Narzekamy, że mamy tych lektur już dość, ale i tak – wiemy to w redakcji dobrze – nie chcemy czytać nic innego.

Co tydzień redakcja Krytyki Politycznej poleca Wam w newsletterze najciekawsze teksty ostatnich dni. Czytelniczki i czytelnicy, którzy są zapisani na newsletter, dostali poniższy tekst już wczoraj. W tym tygodniu newsletter przygotowała Kaja Puto. Zapiszcie się na newsletter, a regularnie będziecie dostawać od nas autorski przegląd tygodnia.

*

5 grzechów głównych polskiego biznesu. Pewnie znalazłoby się więcej, ale w kontekście pandemii koronawirusa to właśnie optymalizacja podatkowa, omijanie umów o pracę, tępienie związków zawodowych, brak odpowiedzialności za środowisko i pompowanie szarej strefy uderzą w nas wszystkich rykoszetem. O czym przypomina nam Piotr Wójcik.

Pięć grzechów głównych polskiego biznesu

Mimo stosunkowo niewielkiej ilości zdiagnozowanych zachorowań na COVID-19 już teraz jesteśmy świadkami widowiska pt. katastrofa polskiego systemu ochrony zdrowia. W regionie wygląda to nie lepiej. Ukraina dzieli się na udzielne, oligarchiczne księstwa, Orban wprowadza dyktaturę, a Czarnogóra publikuje listy nazwisk osób objętych kwarantanną. Tak się walczy z koronawirusem, kiedy państwo jest bezsilne.

Jak z koronawirusem radzą sobie państwa, które nie działają – level Europa Wschodnia

Państwa, które są bezsilne wobec koronawirusa mogą ulec pokusie autorytaryzmu. Agnieszka Lichnerowicz przygląda się Chinom i ich sposobom radzenia sobie z epidemią. Niby obserwuje się tam spadek zachorowań na COVID-19, ale w sumie to nie wiadomo. Bo towarzyszy tematu ukrywanie informacji, uciszanie lekarzy i propaganda sukcesu… Brzmi znajomo? Niestety tak.

Na koronawirusa Chiny polecają autorytaryzm

Pandemia koronawirusa negatywnie wpływa na sytuację milionów kobiet na świecie. Konieczność łączenia opieki nad dzieckiem z pracą, wzrost przemocy domowej, ograniczone możliwości egzekwowania swoich praw… Na szczęście wiele z nich może liczyć na wsparcie swoich partnerów. Tak było też w historii, kiedy ambitne naukowczynie mogły realizować się zawodowo dzięki swoim mężom.

Einstein był dupkiem. A wielu innych mężczyzn nimi nie było

Na koniec trochę literatury. Michał Sowiński rusza z wywiadami z pisarzami w czasach… sami wiecie czego. Na pierwszy rzut Michał Zygmunt, autor queerowego romansu historycznego osadzonego w Polsce międzywojennej. Chłopaki rozmawiają o koronawirusie (ofc), Polsce i ironii, czyli o tym, co tygryski lubią najbardziej.

Michał Zygmunt: Wróćmy do polskości, ale na własnych zasadach

 

Jeśli wywiad zachęci was do lektury, książkę Michała Zygmunta można kupić w sklepie wydawnictwa Krytyki Politycznej. Na czas pandemii przygotowaliśmy też moc promocji na e-booki i audiobooki: aż 40% taniej. Promocja obejmuje wszystkie wasze ulubione serie wydawnicze!

Jeśli chcesz co tydzień otrzymywać nasz newsletter – zapisz się.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Kaja Puto
Kaja Puto
Reportażystka, felietonistka
Dziennikarka i redaktorka zajmująca się tematyką Europy Wschodniej, migracji i nacjonalizmu. Współpracuje z mediami polskimi i zagranicznymi jako freelancerka. Związana z Krytyką Polityczną, stowarzyszeniem reporterów Rekolektyw i stowarzyszeniem n-ost – The Network for Reporting on Eastern Europe. Absolwentka MISH UJ, studiowała też w Berlinie i Tbilisi. W latach 2015-2018 wiceprezeska wydawnictwa Ha!art.
Zamknij