Miasto

Virginia Woolf. Eseje wybrane. Spotkanie

Księgarnia/Czytelnia Na Granicy wraz z Wydawnictwem Karakter zapraszają na spotkanie wokół książki "Eseje wybrane” Virginii Woolf.

W rozmowie wezmą udział:
dr hab. Magda Heydel (wybór, przekład) oraz 
dr hab. Roma Sendyka (wybór, posłowie, opracowanie redakcyjne). 
Prowadzenie prof. Tadeusz Sławek

21 marca (poniedziałek), godz. 18.00, Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” (ul. Zamkowa 1)

Ten wybór różni się od dotychczasowych prezentacji eseistyki Woolf: pisarka nie występuje tu jedynie jako czytelniczka, recenzentka, komentatorka i teoretyczka literatury modernistycznej, lecz przede wszystkim jest „uwikłana w świat”: podróżuje, angażuje się w dyskusje nad ważnymi kwestiami społecznymi, domaga się prawa do „zintensyfikowanego istnienia” dla kobiet, dzieci i zwierząt, chadza do kina, na wystawy i na wiece protestacyjne. Stając w obronie tej „wszechogarniającej przemożnej siły” i „pobudzającej energii”, jaką jest życie, z fascynującą precyzją i przenikliwością rekonstruuje momenty zdumienia istnieniem i śmiercią, budując przy tym zdania należące do najpiękniejszych, jakie zna literatura. (materiały prasowe Wydawnictwa Karakter)

————————————————————————————
Dr hab. Magda Heydel – Zaj­muje się przekładoznawstwem i komparatystyką literacka i kulturową. Kieruje Podyplomowymi Studiami dla Tłumaczy Literatu­ry UJ. Redaktor naczelna pisma „Przekładaniec”. Nagradzana tłumaczka litera­tury języka angielskiego, m.in. Josepha Conrada, Seamusa Heaneya, T.S. Eliota, Teda Hughesa i Virginii Woolf. Edytorka przekładów, m.in. Czesława Miłosza.

Dr hab. Roma Sendyka – Adiunkt w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych WP UJ. Zajmuje się teoriami badań literackich i kulturowych (m.in. new historicism), badaniami nad wizualnością (visual culture studies), genologią (zwłaszcza gatunkami pogranicza, min. esesityką) i zjawiskami „transdyscyplinarnymi” (relacje tekst-obraz).
Autorka książki Nowoczesny esej. Studium historycznej świadomości gatunku (Kraków, Universitas 2006, seria „Horyzonty Nowoczesności”).

Prof. Tadeusz Sławek – Wybitny filolog, autorytet w zakresie teorii i historii literatury, komparatystyki literackiej oraz pogranicza literatury, kultury i filozofii, poeta, prozaik, eseista, tłumacz poezji angielskiej i amerykańskiej, jeden z najwybitniejszych reprezentantów współczesnej myśli humanistycznej w Polsce. Członek Polskiej Akademii Nauk i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz redaktor naczelny serii „Komparatystyka Literacka i Kulturowa”. Stały publicysta „Tygodnika Powszechnego”. Przewodniczący Rady Programowej projektu „Katowice Europejską Stolicą Kultury 2016”.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij