Miasto

Ojcostwo gejów jest faktem! – pokaz filmu

Pokaz filmu "Lada dzień" i rozmowa o tęczowym rodzicielstwie w poniedziałek, 21 września podczas kolejnej odsłony przeglądu Morze Kina Zaangażowanego.

Akcja opartego na faktach filmu Lada dzień rozgrywa się w amerykańskiej metropolii lat 70 i pokazuje prekursorskie próby stworzenia rodziny adopcyjnej przez parę gejów.  Mężczyźni: pełen ekspresji draq queen Rudy (Alan Cumming) oraz stateczny prawnik Paul (Garret Dillahunt) podejmują się opieki nad chłopcem z Zespołem Downa.

O filmie:

Lada dzień (2012); dramat;
scenariusz i reżyseria: Travis Fine,
czas: 97’

Alan Cumming tworzy w filmie Lada dzień najbardziej poruszającą ze swoich kreacji filmowych. Prywatna walka bohaterów jest pełna autentyzmu. (Mike McCahill, „The Guardian”).

Po projekcji odbędzie się debata dotycząca praw ojca i rodzicielstwa gejów. Dyskusję po projekcji poprowadzi Anna Urbańczyk, która porozmawia z zaproszonymi specjalistami i praktykami tematu: dr. Pawłem Sołodkim, Lechem Uliaszem oraz Joanną Wróbel.

Pokaz filmu Lada dzień wraz z dyskusją odbędzie się w poniedziałek, 21 września o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, p. II w Gdańsku.  Wstęp wolny!

Anna Urbańczyk – trenerka równościowa, aktywistka praw człowieka, koordynatorka projektów kulturalno-społecznych. W swojej pracy zawodowej i społecznej zajmuje się tematyką mniejszości, w tym osób nieheteronormatywnych  i osób z niepełnosprawnością. Absolwentka m.in. wiedzy o kulturze, Queer Studies, Akademii Treningu Antydyskryminacyjnego. Wspierała organizacyjnie edycje przeglądu LGBT Film Festival, prowadziła spotkania w ramach Tęczowego Kina Zaangażowanego KP.

Paweł Sołodki – doktor nauk humanistycznych, filmoznawca, medioznawcza, specjalista w zakresie kina LGBT. Autor książki Rubieże przyjemności. Seksualna niesubordynacja na obrzeżach amerykańskiej kinematografii. Wykładowca Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi. Pomysłodawca Międzynarodowego Festiwalu Filmu Queer „a million different loves!?”.

Lech Uliasz – absolwent Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW ze specjalnością antropologiczną, wieloletni działacz społeczny na rzecz osób LGBT i praw człowieka. Tata dwuletniego syna wychowanego przez dwie mamy. Pasjonat architektury i transportu publicznego. Urzędnik z powołania.

Joanna Wróbel – doktorantka FSD UG, autorka artykułów poświęconych obrazowi rodziny i ról płciowych w polskim i amerykańskim serialu, uczestniczka międzynarodowych sympozjów (m.in. na Uniwersytecie Oksfordzkim), redaktorka książek naukowych i podręczników, studentka prawa ukierunkowana na kwestie praw dziecka, nauczycielka angielskiego w szkole integracyjnej nastawionej na wielospecjalistyczną edukację dzieci z niepełnosprawnością.

Pokaz filmu Lada dzień stanowi kolejną część przeglądu Morze Kina Zaangażowanego współfinsowego przez Miasto Gdańsk.

Wydarzenie jest częścią projektu Tęczowe rodziny pełne sił i blasku realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób LGBT Tolerado. Projekt ma na celu zwiększanie świadomości społecznej na temat praw i położenia tzw. tęczowych rodzin, czyli rodzin tworzonych przez lesbijki, gejów, osoby biseksualne i transpłciowe.

Organizatorami przeglądu są Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście oraz Stowarzyszenie na Rzecz Osób LGBT Tolerado.

                

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij