Miasto

Ludzie zamiast liczb- pokaz filmu „Pułapki rozwoju”

Projekcja filmu oraz dyskusja "Czy potrzebujemy PKB?" z udziałem prof. E. Mączyńskiej, dr J. Krysia. Prowadzenie: dr K. Safarzyńska.

Ten artykuł pochodzi z archiwum Dziennika Opinii Krytyki Politycznej.
**

 

Zapraszamy na cykl pokazów filmów dokumentalnych oraz dyskusji o Nowej Ekonomii. Coraz częściej politycy i naukowcy sięgają po najnowsze zdobycze ekonomii behawioralnej, aby zrozumieć dlaczego ludzie podejmują irracjonalne decyzje. Coraz więcej osób kwestionuje model wzrostu oparty na ciągłej konsumpcji i pyta dlaczego PKB jest wskaźnikiem dominującym politykę makroekonomiczną, jeżeli wskaźnik ten ani nie odzwierciedla szczęścia ani stopnia degradacji środowiska? Podczas naszych spotkań będziemy się zastanawiać jak Nowa Ekonomia może pomóc nam zrozumieć otaczający nas świat i wyzwania XXI wieku. Filmy pochodzą z największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce (i naszej części Europy) DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL (były PLANETE+ DOC).

13 stycznia, środa, godz. 19.00, Kino Iluzjon, Warszawa


Pułapki rozwoju

Czym jest postęp? Zbliżamy się do punktu, w którym postęp techniczny, rozwój gospodarki i wzrost liczby osób na świecie zagrażają istnieniu ludzkości. Od rewolucji przemysłowej tkwimy w pułapce myślenia, że postęp to „więcej czegoś”, że trzeba robić lepsze maszyny i w większej liczbie. Tak jest od 200 lat, więc to już nie postęp, tylko zacięta płyta. Coś z początku wydaje się ulepszeniem, postępem, jest atrakcyjne i z pozoru nie ma złych stron… lecz gdy osiągniemy pewną skalę, okazuje się, że tkwimy w ślepym zaułku. W pułapce. Ludzki mózg pracuje na tym samym oprogramowaniu od 50 000 lat, czy nie czas zatem na update?

Pułapki rozwoju to filmowy esej, oparty na książce Ronalda Wrighta pt. Krótka historia postępu, a wyprodukowany przez tych samych producentów, którzy stworzyli Korporację. To kolejny, po Inside Job, dokumentalny obraz, próbujący – tym razem całościowo – spojrzeć na kondycję człowieka i pokazać wyzwania, jakie przed nim stoją, aby gatunek homo sapiens przetrwał.

Po filmie odbędzie się dyskusja pt. Czy potrzebujemy PKB?

Udział wezmą:
profesor Elżbieta Mączyńska (SGH, INE PAN)
dr Jakub Kryś (SWPS, IP PAN)

Prowadzenie dr Karolina Safarzyńska (Wydział Nauk Ekonomicznych UW)

Dlaczego polityka makroekonomiczna jest zorientowana na wzrost? Czy PKB odzwierciedla dobrobyt społeczny? Jakie są alternatywne miary rozwoju i dlaczego ekonomiści rzadko je stosują?

Partnerzy:

Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego
Szkoła Głowna Handlowa
Dziennik Gazeta Prawna
Krytyka Polityczna
Fundacja Kaleckiego
Uniwersytet Zaangażowany
DKF Overground

Ceny biletów:
normalny – 17zł
ulogwy – 15 zł
studenci SGH i Wydziału Nauk Ekonomicznych UW – 12 zł


Krytyka Polityczna patronuje wydarzeniu.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij