Miasto

Kurs na literaturę – dzień ostatni

Ostatnia szansa na obranie kursu na literaturę z Krytyką Polityczną podczas tegorocznego Literackiego Sopotu to niedziela 24 sierpnia.


 

Zakończeniem uczty literackiej będą spotkania z autorkami Wydawnictwa Krytyki Politycznej, Letnia Czytelnia z Krytycznym Przeglądem Prasy i warsztaty dla dzieci.

 

 


Park Książki, a w nim darmowa, Letnia Czytelnia, czyli bogate, udostępnione wszystkim zainteresowanym zasoby literatury, otwarty będzie w godzinach 11.00 – 19.00. Każdy będzie mógł znaleźć interesującą go lekturę spośród setek książek wielu wydawnictw.

 

 


Stałym elementem niedzielnego programu będą warsztaty dla dzieci odbywające się trzy razy dziennie o godz. 13.00, 15.00 i 17.00.


Pierwszy z nich to spotkanie z baśnią rosyjską „Wdzięczność szczupaka” prowadzone przez Agatę Półtorak, animatorkę i ilustratorkę, na zaproszenie Księgarni Ambelucja. Po wspólnym, żywym czytaniu dzieci własnoręcznie wykonają baśniowego szczupaka z muszelek, patyczków i innych wyrzuconych przez morze przedmiotów.


Kolejne warsztaty, o 15.00, to English Book animowane przez Anię Świtajską, wolontariuszkę Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście. Dzieci dowiedzą się, gdzie mieszka Max the Monster, a wszystko w języku angielskim z dużą dawką radości i dobrej zabawy.


Warsztaty plastyczne „Kurs na literaturę” odbędą się o godz. 17.00, a zostaną poprowadzone przez animatorki Ewę Okroy i Elżbietę Okroy. Wspólnotowa praca dzieci pozwoli wypłynąć dwumetrowej konstrukcji statku na morza fantazji z symbolicznymi bulajami. Zachęcimy dzieci, aby spoglądały z nich na bajkowe rosyjskie lądy.

 


PoczytajMY! są wymarzonym pierwszym krokiem do przerwania rutyny czytania w ciszy i tylko dla siebie. Aktorzy zainicjują czytanie na głos o godz. 14.00, a kontynuować będzie mógł każdy chętny. Odwaga nie jest warunkiem koniecznym do tego, aby poczytać sąsiadowi lub sąsiadce.

 


Interesujących się doniesieniami medialnymi zachęcamy do włączenia się w rozmowę na bieżące, omawiane w prasie tematy. Krytyczny Przegląd Prasy na trawie rozpocznie się o godzinie 15:00.  


 

Program Parku Książki przed Zatoką Sztuki w Sopocie, ul. Mamuszki 14, niedziela, 24 sierpnia:

11:00 – 19:00 Letnia Czytelnia w Parku Książki z literaturą dla dzieci i dorosłych

13.00 „Wdzięczność szczupaka” – warsztaty dla dzieci prowadzone przez Agatę Półtorak

14.00 PoczytajMY! – wspólne czytanie literatury dla dorosłych z aktorami

15.00 Krytyczny Przegląd Prasy – rozmowy o istotnych wydarzeniach przedstawianych w mediach

15.00 English Book dla dzieci – pełen radości i nowych wyzwań poznawczych kontakt z językiem angielskim prowadzony przez Anię Świtajską

17.00 Literacka herbata z konfiturą i ciastkiem podawana z samowara

17.00 Kurs na literaturę – warsztaty dla dzieci prowadzone przez animatorki Elżbietę Okroy i Ewę Okroy

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

 

 


Książki wydawnictw: Słowo/obraz terytoria, Smak Słowa, Eneduerabe, Bęc Zmiana, magazyn „Bliza”, W.A.B., Czarne, Bęc Zmiana, Łajka, Zakamarki, Czerwony Konik oraz Wydawnictwa Krytyki Politycznej po zakończeniu Parku Książki zostaną przekazane Bibliotece Sopockiej.

 

 

 


Podczas Literackiego Sopotu na Targach Książki dostępne będą publikacje Wydawnictwa Krytyki Politycznej w promocyjnych cenach, do -70%. Gościniami Literackiego Sopotu będą autorki opublikowanych przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej książek: wywiadu-rzeki Już trudno, czyli Anda Rottenberg w rozmowie z Dorotą Jarecką oraz Matka Feministka, Agnieszki Graff.


 

Rozmowę z Agnieszką Graff poprowadzi Anna Strzałkowska. Spotkanie odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sopocie, ul. Obrońców Westerplatte 16, o godz. 15.00.  

Najnowsza publikacja Graff, Matka Feministka, to zadziorny przewodnik po doświadczeniu macierzyństwa w kraju, gdzie przekonanie, że rodzina jest najważniejsza jest odwrotnie proporcjonalne do środków przeznaczanych na politykę rodzinną. Wszystko, co w polskiej rzeczywistości budzi rozgoryczenie, wściekłość, a często wręcz rozpacz matek, znajdziesz w tej książce. I jeszcze mocne dowody na to, że równość jest wartością rodzinną.

 

 


Rozmowę z Andą Rottenberg i Dorotą Jarecką, autorkami wywiadu rzeki Już trudno poprowadzi Wojciech Ziemilski. Spotkanie odbędzie się w Państwowej Galerii Sztuki, Plac Zdrojowy 2, o godz. 18.30.

 


Wywiad z Andą Rottenberg, to historia emancypacji, która zaczyna się w latach 60. od momentu pierwszych zawodowych kroków Rottenberg w warszawskiej Zachęcie, gdzie oprowadzała wycieczki i pisała protokoły z przyjęcia obrazów. Rozwija się na tle przełomowych momentów w historii Polski: roku 1968, 1976, 1980 i 1989. Każdy z nich inaczej przeplata się tu ze sztuką.

Dofinansowano ze środków Fundacji im. Róży Luksemburg. 

 

Park Książki organizowany jest we współpracy z Biblioteką Sopocką. Projekt Park Książki 2014 jest kontynuacją przedsięwzięcia realizowanego przez Świetlicę Krytyki Politycznej w Trójmieście w latach 2012 i 2013.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij