Miasto

Klub Filmowy LGBT | „Przyjęcie weselne”

Pokaz filmu połączony z dyskusją prowadzoną przez Mariusza Kurca.

Uniwersytet Krytyczny | Klub Filmowy LGBT | Przyjęcie weselne; reż. Ang Lee, 1993 

Prowadzenie: Mariusz Kurc

30 maja, poniedziałek, godz. 19.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa

„Tajemnica Brokeback Mountain” to nie jedyny gejowski film Anga Lee. 12 lat przed „Tajemnicą…”, czyli w 1993 r., reżyser z Tajwanu nakręcił „Przyjecie weselne”.

Simon i Wei-Tung są parą, mieszkają na Manhattanie. Młodzi, przystojni i z sukcesami zawodowymi na koncie i zakochani. Żyć nie umierać! Tylko jest jeden drobiazg: rodzice Wei-Tunga nic o nich nie wiedzą. Jego mama, oddalona o tysiące kilometrów, wciąż szuka dla syna odpowiedniej dziewczyny. W końcu Simon wpada na diabelski plan: Wei-Tung może ożenić się z koleżanką-imigrantką, która akurat bardzo potrzebuje zielonej karty – tym samym jego mama przestanie ich nękać. Tyle tylko, że oboje rodzice postanawiają… przylecieć z Tajwaniu na upragniony ślub syna. Ba! Spodziewają się hucznego wesela. „Zapraszamy na wesele, na którym każdy chciałby pocałować pannę młodą, może oprócz pana młodego” – głosił slogan reklamowy filmu.

„Przyjęcie weselne”, produkcja tajwańska, było nominowane do Oscara w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny”. Film zdobył również Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie.

Po projekcji zapraszamy do dyskusji!

Film w wersji oryginalnej z polskimi napisami.
Wstęp wolny.
__________

Klub Filmowy LGBT to seanse filmów o tematyce homo-, bi- i transseksualnej, których nie ma w Polsce w ‘regularnej’ dystrybucji. Po każdej projekcji gospodarze cyklu – Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki – zapraszają na dyskusję wokół filmu.

Mariusz Kurc – redaktor naczelny magazynu LGBT „Replika”; w radiu TOK FM współprowadzi (z Krzysztofem Tomasikiem) audycję „Lepiej późno niż wcale” o tematyce LGBT; współautor „Tęczowej rewolucji” – zbioru wywiadów z „Repliki”.

Bartosz Żurawiecki – krytyk filmowy, publicysta i pisarz. Autor powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota” oraz „Ja czyli 66 moich miłości”, „Nieobecni” czy zbioru nowel dramatycznych „Erotica Alla Polacca”.
_____________________

Kolejne spotkanie cyklu: 27.06
_____________________

Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2014-2016” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij