Miasto

Klub Filmowy LGBT | „Dziewczęta w mundurkach”

Pokaz filmu połączony z dyskusją prowadzoną przez Mariusza Kurca i Bartosza Żurawieckiego.

Uniwersytet Krytyczny | Klub Filmowy LGBT | Dziewczęta w mundurkach (Mädchen in Uniform), reż. Leontine Sagan, Niemcy 1931

Prowadzenie: Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki 

27 października, poniedziałek, godz. 19.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa

Nastoletnia Manuela trafia do szkoły z internatem dla dziewcząt. Czuje się nieswojo, nie nawiązuje dobrych kontaktów z rówieśniczkami, za to z nauczycielką, panią Elise von Bernburg…

Film „Dziewczęta w mundurkach”, krytycznie przedstawiający model surowego pruskiego wychowania a także ukazujący miłość między kobietami, niedługo po premierze został zakazany i znalazł się na nazistowskim indeksie. Ponownie pokazano go w Niemczech dopiero w 1977 r. (w telewizji). W USA film ustrzegł się zakazu rozpowszechniania dopiero po interwencji Pierwszej Damy – Eleonor Roosevelt.

W 1958 r. powstał remake „Dziewcząt w mundurkach” z Romy Schneider w roli Manueli.

Po projekcji zapraszamy do dyskusji!

Film w wersji oryginalnej z polskimi napisami.
Wstęp wolny.

__________

Klub Filmowy LGBT to seanse filmów o tematyce homo-, bi- i transseksualnej, których nie ma w Polsce w ‘regularnej’ dystrybucji. Po każdej projekcji gospodarze cyklu – Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki – zapraszają na dyskusję wokół filmu. 

Mariusz Kurc – redaktor naczelny magazynu LGBT „Replika”; w radiu TOK FM współprowadzi (z Krzysztofem Tomasikiem) audycję „Lepiej późno niż wcale” o tematyce LGBT; współautor „Tęczowej rewolucji” – zbioru wywiadów z „Repliki”. 

Bartosz Żurawiecki – krytyk filmowy, publicysta i pisarz. Autor powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota” oraz „Ja czyli 66 moich miłości”, „Nieobecni” czy zbioru nowel dramatycznych „Erotica Alla Polacca”. 

__________

Kolejne spotkania cyklu: 
24.11: Querelle, reż. Reiner Werner Fassbinder, RFN 1982
15.12: Lianna, reż. John Sayles, USA 1983
19.01: Pocałunek kobiety pająka (Kiss of a Spider Woman), reż. Hector Babenco, USA 1985

 

__________

Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2014-2016” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij