Miasto

Grudzień w Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy”

Zapraszamy na bezpłatne, grudniowe wydarzenia w naszej nowej siedzibie (al. Jana Łyska 3)

Program:

8 grudnia 2016 (czwartek), godz. 18.00

„Gdzie jest Polska, którą mam na myśli?” – dyskusja

Dyskusja z udziałem prof.Przemysława Czaplińskiego (znawcy literatury, krytyka, tłumacza) i prof. Ryszarda Koziołka (literaturoznawcy) będzie dotyczyła tego, gdzie Polska dzisiaj leży skoro nie leży tam, gdzie leżała. Czy da się odczytać jej położenie z literatury, piśmiennictwa, sztuki? Skoro czytanie, kontakt z kulturą symboliczną ulepsza nas i pomaga zrozumieć siebie to czy będziemy mogli dzięki prześledzeniu paru lektur zobaczyć, że „zmiana naszego położenia wynika z poluzowania więzi z większymi – takimi jak Unia Europejska czy Europa Środkowa – całościami.” Wreszcie, czy literatura podpowiada nam dokąd to dryfowanie może nas zaprowadzić?

Wprowadzenie: Joanna Wowrzeczka.

14 grudnia 2016 (środa), godz. 17.00

„Co widać z peryferii?” – debata

Podczas debaty, w której udział wezmą: Dariusz Bugalski (radiowa Trójka), Lidia Ostałowska (reportażystka, pisarka), Krzysztof Czyżewski (założyciel Ośrodka Pogranicze – Kultur, Sztuk i Narodów) oraz Michał Sutowski (Instytut Studiów Zaawansowanych, Krytyka Polityczna) będziemy zastanawiać się jaką rolę w kulturze odgrywa to co oddolne, niezależne. Chcemy przyjrzeć się temu zagadnieniu, odnosząc się do literatury, edukacji, psychologii, mediów czy polityki. Zapytamy też jaką perspektywę dla kultury 2016+ widać z peryferii?

Prowadzenie: Anna Cieplak/Natalia Kałuża (Krytyka Polityczna)

15 grudnia 2016 (czwartek), godz. 17.00

„W Cieszynie mówimy Marhaba” – warsztaty

Kontynuacja warsztatów z cyklu „Kultura sąsiedzka”. Zapraszamy na spotkanie z ceramikiem Bogdanem Kosakiem oraz Agnieszką Szczepaniak, Olimpią Świst i Maciejem Mandeltem – przedstawicielami Stowarzyszenia NOMADA (wrocławskiej organizacji działającej na rzecz praw człowieka, ich popularyzacji i obrony, szczególnie wśród grup wykluczonych, imigrantów, obcokrajowców, mniejszości etnicznych czy religijnych). Podczas spotkania omówiony zostanie przewodnik do pracy z uchodźcami oraz społecznością przyjmującą.

Do udziału można się zgłaszać przez wysłanie e-maila na adres: [email protected]

17 grudnia 2016 (sobota), godz. 10.00

„Kultura i rozwój”- SEMINARIUM

W jaki sposób kultura przekłada się na społeczny dobrostan? Poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania poświęcono czteroletni program seminariów, konferencji i badań, z których konkluzje zostały zawarte w książce „Kultura i Rozwój”.

Do udziału można się zgłaszać przez wysłanie e-maila na adres:

[email protected]

20 grudnia (wtorek) 2016, godz. 17.00

„Wstyd” – wystawa malarstwa i fotografii Joanny Wowrzeczki i Agnieszki Wróblewskiej.

„Prezentów nie musisz kupować” – warsztaty.
Podczas bezpłatnych, sąsiedzkich warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość wykonania własnych upominków na święta.

Prowadzenie: grupa Manseo (Katarzyny Broda-Firla, Arkadiusz Tanistra)

Do udziału w warsztatach można się zgłaszać przez wysłanie e-maila na adres:

natalia.kaluza@ krytykapolityczna.pl

 Działania dofinansowane ze środków fundacji im. Róży Luksemburg

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij