Miasto

Listopadowe negocjacje w Świetlicy KP w Trójmieście

Staramy się oddać głos grupom wykluczanym z dyskursu publicznego.

Najbardziej jesienny miesiąc rozpoczął się od spotkania z Grzegorzem Klamanem. W środę 4 listopada profesor gdańskiej ASP i współtwórca kultowego Instytutu Sztuki Wyspa opowiedział o swoich doświadczeniach twórcy intermedialnego i o transformacji artystycznych działań – od interwencji w przestrzeni miejskiej do instalacji video. Pretekstem do rozmowy z Klamanem był pokaz filmu Huba Anki i Wilhelma Sasnalów. Następnego dnia w naszej siedzibie miało miejsce wydawanie darów dla uchodźców, które podczas koncertu Jednego serca udało się zebrać fundacji Róbmy Swoje dla Kultury. Tydzień zakończył finał projektu Rozegraj miasto z sąsiadami 6 listopada w Kolonii Artystów. Bezpośrednio po wernisażu wystawy Wieszajmy artystów każdego dnia mieszkańcy Wrzeszcza Górnego, radni dzielnicy i goście klubokawiarni zmierzyli się z grą planszową, która uczy negocjacji i dialogu między mieszkańcami a władzami miasta.

W poniedziałek 9 listopada miało miejsce spotkanie wokół głośnej książki Szwecja czyta. Polska czyta, której fragmenty czytała i omawiała w jednej z sopockich bibliotek redaktorka tomu Agata Diduszko-Zyglewska. Wydarzenie stanowiło część projektu Zaczytani na Żywo. Równolegle odbyła się w Gdańsku pierwsza w tym miesiącu próba Chóru TAK. Inicjatywa członkiń i członków Trójmiejskiej Akcji Kobiecej gromadzi amatorów, którzy poprzez niekonwencjonalny aktywizm (autorskie wykonanie znanych przebojów) chcą wpływać na zmianę społeczną. Docelowo Chór TAK planuje różnorodne happeningi w przestrzeni miejskiej. Kolejne próby prowadzone przez uznaną instrumentalistkę Annę Ekielską-Skórę odbędą się w poniedziałki: 16 i 23 października o godz. 18.00. Najbliższy występ rozpocznie się podczas happenigu Wajdeloty odNOWA w czwartek 19 listopada o godzinie 17.00.

Oprócz działalności Chóru TAK – szereg innych inicjatyw i spotkań. W poniedziałek 16 listopada o 18.00 w filii nr 6 Biblioteki Sopockiej odbędzie się Krytyczny Przegląd Prasy, który poprowadzi Kazimiera Szczuka. We wtorek pojawi się także okazja do spotkania z Kazimierą Szczuką w Gdańsku podczas debaty pod hasłem: „Dokąd zmierza lewica?”. Obok przedstawicielki Zjednoczonej Lewicy w panelu wystąpią Bartosz Nowaczyk z Partii Razem oraz Marta Siciarek z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek. Czy w bieżącej kadencji Sejmu i Senatu czeka nas więcej wyzwań dla różnorodności? Jakie pomysły na ochronę praw grup wykluczonych, w tym m.in. osób LGBT oraz zagrożonych wykluczeniem uchodźców mają przedstawiciele i przedstawicielki pozaparlamentarnej lewicy?

W ramach przeglądu Morze Kina Zaangażowanego w środę 18 listopada o godz. 18.00 będzie można obejrzeć mistrzowski dokument: Szukając Vivian Maier, a po pokazie o etycznym i artystycznym zapleczu fotografii ulicznej i o wyzwaniach związanych z zawodem opowie Krzysztof Winciorek, współtwórca autorskiego Tekla Studio. Tydzień później, 25 listopada również o 18.00 z filmoznawcą Pawłem Bilińskim porozmawiamy o przemocy na podstawie zestawu produkcji krótkometrażowych – głośnych i zaskakujących tytułów, których wybór koresponduje z międzynarodową akcją „16 Dni Przeciwdziałania Przemocy ze Względu na Płeć”, a jednocześnie ma charakter autorski i niezależny.

Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście jak zawsze wspiera również Festiwal Tęczowych Rodzin, którego VI edycja odbędzie się od 20 do 22 listopada w wybranych lokalizacjach Gdańska i Sopotu. W piątek o godz. 17.00 na Wydziale Nauk Społecznych UG odbędzie się debata Rodziny z wyboru w Polsce, którą poprowadzi Marta Abramowicz. W sobotę można wziąć udział w wybranych warsztatach adresowanych do członków i członkiń tęczowych rodzin, a o godz. 16.00 w Europejskim Centrum Kultury odbędzie się prapremierowy pokaz filmu Gayby baby. W niedzielę w planach m.in. tęczowy piknik i koncert. Głównym organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie na Rzecz Osób LGBT Tolerado.

W ostatnim tygodniu listopada można dołączyć do Trójmiejskiej Akcji Kobiecej – nieformalnego kolektywu osób działających na rzecz różnorodności. Otwarte spotkanie TAK odbędzie się w poniedziałek 23 listopada o godz. 16.30. We wtorek 24 listopada o 17.00 mieszkańcy i mieszkanki Wrzeszcza Górnego mogą wziąć udział w warsztatach dotyczących funkcji rekreacyjnej Placu im. Anny Walentynowicz, które odbędą się w Kolonii Artystów. Podczas warsztatów zostaną zaprezentowane rezultaty wcześniejszego jamu projektowego prowadzonego metodą design thinking. Tego samego dnia o 18.30 w Świetlicy KP o drodze fotografa opowie Stanisław Składkowski – gość zaproszony przez Gdańskie Towarzystwo Twórczości Fotograficznej.

Zwieńczeniem intensywnego miesiąca będzie 4 edycja Festiwalu Sztuka Czytania, zainicjowana przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku. W ramach otwarcia projektu w czwartek 26 listopada o godz. 17.00 debatę wokół publikacji Szwecja czyta. Polska czyta poprowadzi Elżbieta Rutkowska (KP). Moderatorka porozmawia m.in. z Joanną Cichocką-Gulą i Beatą Stasińską. Wydarzenie odbędzie się w Starym Maneżu w Garnizonie Kultury (ul. Słowackiego 23, Gdańsk-Wrzeszcz). W ramach festiwalu w Świetlicy KP w sobotę, 28 listopada o godz. 20.00 odbędzie się projekcja filmu Pieśń słonia (reż. Charles Biname).

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij