Miasto

„Dziewczyna z szafy” w trasie z Polską Światłoczułą

Od poniedziałku do niedzieli, 23-29 czerwca, pokazy filmu i spotkania z Bodo Koxem i Erykiem Lubosem

O filmie na łamach Dziennika Opinii pisał Jakub Majmurek:

Dziewczyna z szafy Bodo Koxa – odkrycie tego [Młodzi i Film – red.] festiwalu. Autor był znany jako jedna z czołowych postaci polskiego offu, Dziewczyna to jego pierwszy film zrealizowany w dużym studiu (Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych), w pełni profesjonalnych warunkach. Efekt jest więcej niż dobry.

Kox opowiada historię dwóch braci: Tomka i Jacka. Pierwszy cierpi na zespół sawanta. Drugi opiekuje się nim, pracuje w domu projektując strony internetowe i wikła się w szereg krótkotrwałych relacji z kolejnymi dziewczynami. Pewnego dnia, gdy nie ma z kim zostawić brata, oddaje go pod opiekę sąsiadce – ekscentrycznej, depresyjnej, introwertycznej dziewczynie uciekającej od szarej rzeczywistości warszawskiego blokowiska w świat wyobraźni, wspomaganej różnymi substancjami psychoaktywnymi.

Historia prosta, ale by ją opowiedzieć Bodo Kox, tworzy fascynujący, niezwykle bogaty filmowy świat, zamyka go w precyzyjnie dopracowanej formie, doskonale grającej muzyką, detalem, kostiumem, obrazem (w czym wielka zasługa operatora – Arkadiusza Tomiaka). Zmienia szare blokowisko w scenerię wspaniałej, surrealistycznej fantazji. Oczywiście, widzieliśmy już to w kinie. Sam reżyser mówi o inspiracji kinem islandzkim, film jest też trochę taką depresyjną Amelią.

Od pierwszego ujęcia po finałowy mastershot widać jednak, jak Bodo Kox panuje nad tym, co stworzył. Ze znanych motywów potrafi utkać coś własnego, wyraźnego. Ma oko do castingu i umie prowadzić aktorów: Wojciech Mecwaldowski (Tomek), Piotr Głowacki (Jacek) i debiutująca na dużym ekranie Magdalena Różańska tworzą koncertowe kreacje. Dziewczyna z szafy bez wstydu może reprezentować „młode polskie kino” na świecie.

Projekcje ze spotkaniami z Bodo Koxem:

– 23 VI Górzno, godz. 18:30

– 24 VI Miastko, godz. 18:00

– 25 VI Damasławek, godz. 18.00

Projekcje ze spotkaniami z Erykiem Lubosem:

– 26 VI Miłosław, godz. 18.00

– 27 VI Wschowa, godz. 18.00

– 28 VI Miasteczko Śląskie, godz. 18.00

– 29 VI Szadek, godz. 17.00

Szczegóły na stronie www.polskaswiatloczula.pl

Krytyka Polityczna jest patronką medialną Polski Światłoczułej.


__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij