Kraj

Kongres Kobiet: Tylnymi drzwiami próbuje się wprowadzić całkowity zakaz aborcji

Oświadczenie w sprawie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego.

Członkinie Kongresu Kobiet wyrażają głębokie zaniepokojenie zmianami w kodeksie karnym, jakie zaproponowała Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego, działająca przy Ministerstwie Sprawiedliwości.

Z projektu wynika, że przewiduje się zaostrzenie przepisów dotyczących przerwania ciąży, antykoncepcji doraźnej, zapłodnienia in vitro, a także powrót do wnioskowego trybu ścigania przestępstwa zgwałcenia. Potwierdził to w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” prof. Andrzej Zoll, szef Komisji.

Nasz niepokój i oburzenie budzi ideologizacja kodeksu karnego, trudno bowiem inaczej ocenić zaproponowaną przez komisję terminologię, w myśl której pojęcie „przerwanie ciąży” miałoby być zastąpione sformułowaniem „spowodowanie śmierci dziecka poczętego”.

Co więcej, komisja proponuje zaostrzenie kar w tym przypadku z 3 do 5 lat oraz karanie kobiety, która poroniła, więzieniem. Poronienie, które jest tragedią dla wielu kobiet, zostało potraktowane przez członków komisji jako morderstwo z premedytacją, a kobiety, które dotknął ten dramat, jako potencjalne dzieciobójczynie.

Zaproponowane przez komisję zmiany w kodeksie karnym są de facto nie tylko próbą wprowadzenia tylnymi drzwiami całkowitego zakazu aborcji, ale także uniemożliwienia przeprowadzania zabiegów in vitro, bowiem nowelizacja oznaczałaby także karalność niszczenia zarodków powstałych w wyniku in vitro.

Propozycja przywrócenia wnioskowego trybu ścigania przestępstwa zgwałcenia jest nie tylko sprzeczna z konwencją Rady Europy o zwalczaniu i zapobieganiu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, którą Polska powinna jak najszybciej ratyfikować, ale przede wszystkim pogorszyłaby w znacznym stopniu sytuację kobiet zgwałconych, ponownie przerzucając na nie odpowiedzialność za doprowadzenie sprawcy przed oblicze wymiaru sprawiedliwości.

Nie satysfakcjonują nas wyjaśnienia wiceministra sprawiedliwości Wojciecha Węgrzyna, który stwierdził, że propozycje komisji „są wyłącznie poglądami jej członków”. Panu Ministrowi Sprawiedliwości pragniemy przypomnieć, że Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego działa na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 16.12.2003 roku (Dz. U. 03.232.2319 ze zmianami ogłoszonymi w Dz. U. 06.13.93) i jej zadania są ściśle określone, a ich wykonanie opłacane z naszych podatków. Komisja ma się m.in. zajmować przygotowaniem założeń i ogólnych kierunków reformy prawa karnego, opracowaniem projektów aktów normatywnych, oceną przedstawionych przez ministra sprawiedliwości projektów aktów prawnych, a nie propagowaniem indywidualnych poglądów wynikających z przekonań religijnych.

Kongres Kobiet wielokrotnie stanowczo podkreślał konieczność uznania pełnego prawa kobiet do samostanowienia i decydowania o swoim życiu, a także zapewnienia skutecznej ochrony kobietom doświadczającym przemocy, także przemocy seksualnej. Od Ministra Sprawiedliwości domagamy się wycofania z propozycji przedstawionych przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego. Domagamy się także zmiany składu członków komisji, tak aby przepisy prawne były tworzone przez osoby kierujące się obiektywnymi przesłankami i wiedzą prawną, a nie względami religijnymi.

 

 
W imieniu Ruchu Społecznego Kongres Kobiet

Prof. Małgorzata Fuszara
Prof. Monika Płatek
Agnieszka Graff
Agnieszka Grzybek
Prof. Eleonora Zielińska
Dorota Warakomska
Krystyna Kacpura
Lidia Adamska
Anka Grzywacz
Bogna Czałczyńska
Danuta Waniek
Kamila Zimoń
Halina Radacz
Agnieszka Suchecka-Tarnacka
Zofia Smoktunowicz
Katarzyna Hagmajer
Ewa Lisowska
Prof. zw. dr hab. Elżbieta H. Oleksy

Czytaj także:

Agata Szczerbiak: Prywatne poglądy czy oficjalne stanowisko?

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij