Kraj

Najlepsze z najlepszych: 2014 rok w Dzienniku Opinii

Oto pierwsza dziesiątka najważniejszych i najchętniej czytanych przez Was tekstów.

1. Jaś Kapela, Ja, lewacki cwel 

„Jaś Kapela pół kurwy pół cwela”, pisali do naszego felietonisty prawdziwi Polacy, gorący patrioci, żarliwi katolicy oraz obrońcy chrześcijańskiej cywilizacji. Jaś dalej wszystkich ciepło pozdrawia. Oby w 2015 rzeczywiście nabrali większego dystansu do rzeczywistości, tak jak im życzył.

2. Agata Diduszko, Deklaracja fanatyzmu 

„WIERZĘ w jednego Boga, Pana Wszechświata, który stworzył mężczyznę i niewiastę na obraz swój”. Czy to cytat z jakiegoś katechizmu? Nie, to tzw. deklaracja wiary podpisana przez kilka tysięcy lekarzy. Agata Diduszko-Zyglewska cierpliwie, punkt po punkcie tłumaczy im, dlaczego deklaracja jest niezgodna z polskim prawem. 

3. Antoni Michnik, Dzieci Krula 

„Czy ktoś się zastanawiał nad związkiem między szkolnymi sukcesami korwinizmu a kształtem współczesnego systemu edukacji?”, pytał Antek Michnik po sukcesie partii Korwin-Mikkego w wyborach do Parlamentu Europejskiego. 

4. Cezary Michalski, Maciek Maleńczuk padł

„Znowu lista poległych, znów zdmuchiwanie płomyków znad kieliszków z bimbrem”, czyli Cezary Michalski o upadku kolejnego kontestatora z „pokolenia lat osiemdziesiątych”. Prawdziwy psychodancing.

5. Marta Konarzewska, Cycki, brody i polska krzywda

Koniec świata: Europa woli babę z brodą od polskich, zdrowych, piersiastych dziewcząt ubijających masło. Marta Konarzewska mówi Kubie Dymkowi, na czym polegała wielka bitwa o gender, którą obserwowaliśmy na scenie Eurowizji.

6. Kaja Malanowska, Madonna w krzywym zwierciadle

„Kobiety w naszym kraju mogą narzekać na brak czasu, pieniędzy, pękające przy karmieniu sutki czy rozstępy na brzuchu, pod warunkiem że szczęście, jakie odczuwają z powodu obecności w ich życiu «słodkich pociech», rekompensuje im z nawiązką wszystkie niedogodności”. Dlaczego w Polsce nie można otwarcie mówić o trudnym albo niechcianym rodzicielstwie? Kaja Malanowska coś o tym wie.

7. Tomasz Stawiszyński, Ładne dziewczyny nie umierają

Facebook pękał w szwach od tysięcy wpisów ludzi zszokowanych śmiercią Anny Przybylskiej, a Tomasz Stawiszyński dziwił się ich zdziwieniu: choroba i śmierć, rzeczy najzwyczajniejsze, stały się w naszej kulturze czymś tak ukrywanym, że jesteśmy wobec nich zupełnie bezradni.

8. Justyna Dąbrowska: Nic cudownie nie spływa na nas podczas porodu

Czym jest naprawdę „instynkt macierzyński”, który podobno wszystkie odczuwamy? I o tym, jakie warunki – w trakcie ciąży, porodu, dalszej opieki – muszą zostać spełnione, żeby między matką a dzieckiem wytworzyła się dobra, trwała więź. Bo nic tu nie bierze się z „biologii” czy „natury”. Pyta Agnieszka Wiśniewska.

9. Ula Lukierska, Michał Sutowski, Składanie państwa z kupy kamieni

Tygodnik „Wprost” miał aferę podsłuchową na miarę swoich możliwości, a my w DO postanowiliśmy trochę głębiej przemyśleć to, o czym rozmawiali Bartłomiej Sienkiewicz i Marek Belka. Ula Lukierska i Michał Sutowski o pozycji i roli państwa we współczesnej, zglobalizowanej gospodarce.

10. Sławomir Shuty, Kraków, ta makieta dla turystów otoczona slumsami

Przychodzi Jakub Majmurek do artysty i pyta, jak mu się żyje w Krakowie, mieście królów, zabytków i bohemy. Sławomir Shuty uczciwie mówi, jak jest. I jeszcze ten smog do tego.

Specjalny bonus: Ksiądz Ucho zdradza tajny plan genderystów

Czy wiedzieliście, że będą masturbować dzieci niepoczęte?! Tylko u nas! Ekskluzywna rozmowa Tomasza Stawiszyńskiego z kolegą (byłym) księdza Oko.  

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij