Kraj, Sterniczki

Kubisa o sytuacji pielęgniarek: Błędne koło niskich zarobków i niskiego zatrudnienia

Spodziewajmy się kolejnych strajków w szpitalach.

– Pielęgniarkom [z Centrum Zdrowia Dziecka] udało się nagłośnić swoje argumenty. Pokazać to błędne koło niskich zarobków i niskiego poziomu zatrudnienia na oddziałach. Do tej pory mówiła o tym Izba [Pielęgniarek i Położnych], mówiły związki zawodowe i same pielęgniarki, ale to gdzieś było obrzeżach – mówiła dr Julia Kubisa w programie Roberta Kowalskiego Sterniczki w Krytyce Politycznej.

Dr Kubisa – socjolożka z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu w Goeteborgu, specjalizująca się w dziedzinie warunków pracy pielęgniarek i położnych – uważa, że w Polsce wciąż brak systemowych rozwiązań problemu pracy i płacy pielęgniarek.

– Znowu powtórzył się ten sam scenariusz, który powtarza się w Polsce od 20 lat. Ile jeszcze może być takich sytuacji, gdzie na dwie pielęgniarki przypada 30 dzieci? Ile można czekać na rozwiązanie tych sytuacji za pomocą kolejnych strajków? – pytała Kubisa.

Zobacz Sterniczki w Krytyce Politycznej:

Starzejące się społeczeństwo potrzebuje pielęgniarek

Autorka książki Bunt białych czepków przytoczyła katastrofalne dane na temat sytuacji polskich pielęgniarek. – Pielęgniarki wywołały dysonans poznawczy. Ludzie nie chcieli zaakceptować tego, że w ochronie zdrowia są tak skandaliczne warunki. A wystarczy wejść na stronę Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Tam od bardzo wielu lat wisi i jest aktualizowany raport na temat tej sytuacji.

Jak wynika z danych OECD, w 2012 roku w Polsce na 1000 mieszkańców przypadało niewiele ponad 5 pielęgniarek. Dla porównania w Niemczech było to 11, a w Szwajcarii 16 pielęgniarek.

Z raportu na stronie NIPiP wynika, że w ubiegłym roku ten wskaźnik w Polsce wynosił 4,8, a w 2025 wyniesie 4,35. Kubisa zwróciła także uwagę na coraz wyższą średnią wieku polskich pielęgniarek. Od 2008 do 2014 roku zwiększyła się ona o 4 lata i wyniosła 48,5 roku.

Tak fatalne dane to efekt emigracji zawodowej polskich pielęgniarek. – Wystarczy wejść na stronę pielęgniarki.info.pl. To jest strona z informacjami dla pielęgniarek. Połowa tej strony jest wypełniona ogłoszeniami o pracę w innych krajach Unii Europejskiej i Norwegii – mówiła dr Kubisa w Sterniczkach.

Kubisa alarmuje, że coraz niższa obsada pielęgniarek w Polsce nakłada się na proces starzenia się społeczeństwa, które w coraz większym stopniu potrzebuje opieki pielęgniarskiej. – Problem pielęgniarek to problem ogólnoświatowy. To jest problem intensyfikacji pracy, tego jak bardzo rosną wymagania. Żyjemy w starzejących się społeczeństwach i zapotrzebowanie na opiekę pielęgniarska jest coraz większe.

Kolejnym problemem polskiego systemu ochrony zdrowia jest decentralizacja, która sprawia, że praktycznie niemożliwe jest przyjęcie spójnego systemu wynagradzania i zatrudniania pielęgniarek – Mamy system, który jest zbiorem bardzo małych systemów. Ministerstwo Zdrowia właściwie nie jest partnerem do rozmów. Bo pielęgniarki są zatrudniane przez szpitale, które mają kontrakty z NFZ. Dlatego spodziewajmy się kolejnych strajków w kolejnych placówkach.

Czytaj: Raport Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych

Czytaj także:
Julia Kubisa, Pielęgniarek jest za mało i za mało zarabiają
Maciej Gdula, Przeciw żerowaniu na etosie
Jakub Dymek, Pamiętacie „białe miasteczko”?
Jakub Dymek, Kto się zaopiekuje ministrem, kiedy ostatnia pielęgniarka wyjedzie do Norwegii?
Robert Kowalski, Rządowa ściema o Centrum Zdrowia Dziecka
Treść porozumienia zawartego pomiędzy pielęgniarkami a dyrekcją Centrum Zdrowia Dziecka

 

**Dziennik Opinii nr 183/2016 (1383)

ekspertki

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij