Archiwum

Bądź bardziej świadomy od Hirka Wrony

Dlaczego minister kultury wspiera interesy przemysłu rozrywkowego, zamiast rzetelnie edukować użytkowników kultury w sieci?

Ruszyła kolejna edycja akcji „Bądź świadomy!” Związku Producentów Audio-Video i Narodowego Centrum Kultury. Organizatorzy stawiają sobie za cel „budowanie świadomości prawnej” oraz „podniesienie poziomu wiedzy użytkowników komputerów i nowych rozwiązań technologicznych”. Niestety, inicjatywa ciesząca się wsparciem ministra kultury raczej szkodzi, niż edukuje.

Ambasadorzy programu, wśród nich dziennikarz muzyczny Hirek Wrona, przekonują, że pobieranie nieautoryzowanej muzyki, filmów i programów z internetu to kradzież. Tymczasem kopiowanie jest legalne!

Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych umożliwia nieodpłatne korzystanie z już rozpowszechnianego utworu bez zezwolenia twórcy. Użytek własny, o którym nie słyszał Wrona, dotyczy materiałów audiowizualnych, czyli muzyki i filmów. Można je legalnie posiadać. Zabronione jest tylko rozpowszechnianie ich osobom spoza kręgu rodziny i przyjaciół. Z kultury w sieci możemy korzystać za darmo i legalnie również dzięki wolnym licencjom czy domenie publicznej.

Jeden z chłopców uczestniczących w zajęciach zorganizowanych w ramach akcji przez powiatową komendę policji w Ełku powiedział po spotkaniu: „Dowiedziałem się, że bardzo dużo rzeczy robię źle i nie powinienem tak robić, bo okradam innych ludzi, którzy nie mogą zarabiać przez to na chleb, dlatego państwo ma kryzys”. Czy takie informacyjne przeoczenia i manipulacje są świadome?

Wszystko wskazuje na to, że tak. W ogóle wydaje się, że resort kultury bardzo wspiera interesy przemysłu rozrywkowego, zagrożone w wyniku wpływu, jaki internet ma na kulturę. Jej tworzenie nie wymaga już zaawansowanego technologicznie sprzętu, rozpowszechnianie – pośredników, a użytkownik sieci ma dostęp do muzyki, filmów czy literatury za pomocą jednego kliknięcia.

Dystrybutorom i wytwórniom muzycznym zależy na tym, żeby ten system stał się bardziej elitarny. Stąd szerzenie nieprawdziwych informacji na temat tego, jak prawo reguluje zachowania w internecie, na zasadzie: postraszmy, to może przestaną nas okradać.

W odpowiedzi na działania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Związku Producentów Audio-Video środowisko związane z Partią Piratów przygotowało kontrprojekt „Bądź bardziej świadomy”.

Jest to próba sprostowania rozpowszechnianych przez akcję „Bądź świadomy!” fałszywych informacji. Chodzi również o pokazanie, że prawo autorskie nie polega na ograniczaniu dostępu do kultury przez wysokie opłaty. Na stronie „Bądź bardziej świadomy” można m.in. przeczytać o akcji The Promo Bay gromadzącej muzyków, którzy promują swoją twórczość, publikując ją w internecie (omijają też w ten sposób problem uzależnienia od wielkich koncernów). Przyszłość należy do artystów, którzy będą udostępniać swoje utwory na zasadach dowolnego korzystania, otrzymując rekompensatę finansową w postaci na przykład takich rozwiązań, jak opłata reprograficzna (doliczana do czystych płyt CD, nagrywarek, dysków twardych, urządzeń ksero, tonerów itd.).

Niestety akcja „Bądź bardziej świadomy” nie trafi do szkół – materiały edukacyjne dostępne są tylko w internecie. Nie trafi, bo resort kultury woli włączyć się w propagandę przemysłu rozrywkowego niż prawdziwą akcję edukacyjną.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij