Kraj

Ziółkowska: Pytanie do noblisty

Za tydzień w Warszawie odbędzie się szczyt laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. „GW” poprosiła młodych publicystów i publicystki o pytanie do jednego z noblistów.

W 1980 roku Adolfo Pérez Esquivel, argentyński architekt i rzeźbiarz, został nagrodzony za działalność na rzecz obrony praw człowieka w Ameryce Łacińskiej. Chciałabym go zapytać, czy „demokratyczne innowacje” z Ameryki Łacińskiej, takie jak budżety partycypacyjne, okrągłe stoły, rady, wysłuchania publiczne, wspólne audyty społeczne, mogą być ogólnoświatową receptą na wzmocnienie demokracji oraz podmiotowości, uczestnictwa i decyzyjności obywateli w innych miejscach na świecie?

To pociąga za sobą kolejne pytania. Czy potrzebujemy ogólnej zmiany systemu i budowania wspólnot na zupełnie innych zsadach? Czy też możemy model liberalno-demokratyczny tego rodzaju innowacjami zmieniać, sprawiać, że będzie bardziej ludzki, solidarny i egalitarny? […]

Czytaj całość w „Gazecie Wyborczej” z dn. 12-13 października 2013.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Agnieszka Ziółkowska
Agnieszka Ziółkowska
Aktywistka miejska
Ukończyła italianistykę oraz hispanistykę na poznańskim UAM-ie, obecnie studiuje w Kolegium Europejskim w Natolinie. Aktywiska miejska i działaczka społeczna związana ze Stowarzyszeniem My-Poznaniacy. Zaangażowana w kampanię przeciwko budowie osiedla kontenerowego w Poznaniu. Koordynatorka działań na rzecz powołania Okrągłego Stołu ds. Polityki Mieszkaniowej w Poznaniu. Jedna z inicjatorek i współorganizatorka I Kongresu Ruchów Miejskich. Członkini Krytyki Politycznej.
Zamknij