Kultura

Artyści i instytucje kultury podpisują porozumienie

Podpisanie dokumentu to wstęp do uregulowania sytuacji socjalnej pracowników sztuki.

Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej (organizator strajku artystów w 2012r) zawarło Porozumienie w Sprawie Minimalnych Wynagrodzeń Dla Artystów i Artystek z kilkoma pierwszymi instytucjami kultury w Polsce: Zachętą Narodową Galerią Sztuki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Sztuki w Łodzi, Galerią Arsenał w Poznaniu i Galerią Kronika w Bytomiu, które zobowiązały się do podpisania porozumienia o przestrzeganiu i kontynuowaniu dobrych praktyk, polegających na wypłacaniu artystom i artystkom honorariów za udział w wystawach zbiorowych oraz za przygotowanie wystaw indywidualnych. Porozumienie ma formę zindywidualizowaną ze względu na wysokość wynagrodzeń jak i rodzaje projektów.

Strony wyraziły nadzieję, że Porozumienie będzie wstępem do sformułowania przyszłego Paktu dla Artystów i Artystek, który będzie nowym kontraktem społecznym, zawartym pomiędzy państwem, a środowiskiem twórców.

Pakt dla Artystów i Artystek ma na celu zapoczątkowanie i rozwinięcie prac nad systemowym uregulowaniem sytuacji socjalnej artystów i artystek (pracujących nie tylko w polu sztuk wizualnych). Regulacje te muszą obejmować wprowadzenie zasady wypłacania wynagrodzeń za różnego rodzaju prace wykonywane przez artystów – w i na rzecz instytucji kultury – a przede wszystkim regulacji i zmian w systemie powszechnych ubezpieczeń społecznych i prawa podatkowego oraz uregulowanie przepisów dotyczących respektowania praw autorskich.

„Nie godzimy się, by usprawiedliwieniem dla niewypłacania należnych wynagrodzeń był kapryśny rynek sztuki. Uważamy, że każda wykonywana przez artystów i artystki praca wymaga właściwego wynagrodzenia, od którego nie można odstąpić motywując to współpracą z galeriami komercyjnymi, wykonywaniem innych prac w celach zarobkowych, czy kapitałem symbolicznym pomnażanym przez udział w danej wystawie. Od wypłaty wynagrodzenia nie można odstąpić motywując to płcią, pochodzeniem czy narodowością twórcy” – mówią artyści zebrani w ramach Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej.

Porozumienie w Sprawie Minimalnych Wynagrodzeń Dla Artystów i Artystek ma formułę otwartą i jest zarazem zaproszeniem dla innych instytucji kultury do podjęcia podobnych zobowiązań. OFSW dziękuje instytucjom, które zdecydowały się na ten ważny krok – postawiony wbrew milczącej zgodzie na niewypłacanie wynagrodzeń dla artystów i artystek.

Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej zaprasza na oficjalne podpisanie Porozumienia w Sprawie Minimalnych Wynagrodzeń Dla Artystów i Artystek przez Hannę Wróblewską, Dyrektorkę Zachęty Narodowej Galerii Sztuki; Joannę Mytkowską, Dyrektorkę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie; Małgorzatę Ludwisiak, Wicedyrektorkę Muzeum Sztuki w Łodzi i Karolinę Sikorską, Zastępczynię Dyrektora Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu, które odbędzie się 17 lutego o godz. 13.00 w sali kinowej Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki przy pl. Małachowskiego 3. W wydarzeniu wezmą udział artyści i artystki forum.

Czytaj także:

Igor Stokfiszewski, Z punktu widzenia prawa artyści nie istnieją

Mikołaj Iwański, Jak wyjaśnić postulaty artystów zblazowanym ministrom?

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij