NOWOŚĆ W SKLEPIE KP

Partycypacja_okladka_150px.jpg

>>Już jest: KP30!

kp30_okladka_300px.jpg

Komentarze

CYTAT DNIA

Nie możemy tworzyć idei, które będą łączyć ludzi, jeśli stracimy kontakt z tym, jakie jest ich życie. Jeśli nie wiemy, jak uznać sposób, w jaki ludzie obserwują świat, odczuwają go i doświadczają, nigdy nie będziemy w stanie pomóc im w uznaniu samych siebie albo zmianie świata na lepsze.
Marshall Berman, Przygody z marksizmem

Katalog Książek KP

Książki w sklepie KP

Advertisement
Order software online
Lublin: Sukces kampanii przeciw zwolnieniom na UMCS Drukuj
Klub KP w Lublinie   
31.10.2009
Władze UMCS pod presją kampanii przeciw zwolnieniom wycofały się z pomysłu zwolnienia 400 pracowników obsługi. W wyniku kompromisu pomiędzy dyrekcją a związkami zawodowymi uczelnia zwolni 150 osób. W trakcie wstępnych rozmów częściowo zarysowano również plan restrukturyzacji mający trwać do marca 2010 r we wszystkich pionach zatrudnienia. Władze uznały też stanowisko ZZ „Solidarność ‘80” w kwestii programu oszczędnościowego zaproponowanego przez pracowników. Składają się nań m.in. połączenie niektórych dublujących się w kompetencjach stanowisk, obniżenie kosztów zakupu środków czystości, zwiększenie powierzonych odcinków dla porządkowych oraz redukcja zatrudnienia poprzez naturalne odejścia (na wczesniejszą emeryturę). Dalsze szczegóły mają zostać uzgodnione do 6 listopada, kiedy to nastąpi oficjalne podpisanie porozumienia.

Póki co nie wiadomo niestety, kto konkretnie zostanie zwolniony. Nadal nie ujawniono treści audytu przeprowadzonego przez zewnętrzną firmę konsultingową Azimutis, na wyniki którego powoływały się władze, argumentując o konieczności przeprowadzenia tak drastycznego programu zwolnień. Utajnienie tych informacji a co za tym idzie nieprzejrzystość w stosunkach pomiędzy władzą a pracownikami i studentami, jest dla nas, mimo zawartego kompromisu, w dalszym ciągu szczególnie niepokojąca. Stoi on naszym zdaniem w sprzeczności z zasadami demokratycznego dialogu, który powinien opierać się na bezwzględnej jawności informacji. Na warszawskiej SGGW, która również jest zadłużona, wyniki przeprowadzonego tam audytu, władze tej uczelni udostępniły związkom zawodowym.

Przystąpienie do rozmów i wstępne porozumienie jest sukcesem kampanii przeciw zwolnieniom grupowym, w której czynny udział brał m. in. Klub Krytyki Politycznej w Lublinie. Wcześniej władze uczelni nie konsultowały swych decyzji ze związkami zawodowymi. Jeszcze 26 lutego 2009 r. związki wystosowały pismo, w którym prosiły m. in. o sporządzenie przykładowej symulacji kosztów wynagrodzeń i wydatków rzeczowych na sprzątanie na uczelni oraz ewentualnych oszczędności wynikających z zastąpienia pracowników obsługi przez firmę zewnętrzną. Na to pismo związki nie otrzymały odpowiedzi. 29 września organizacje związkowe zażądały informacji na temat: 1) liczby osób zatrudnionych w grupie pracowników obsługi; 2) kosztów ponoszonych przez Uniwersytet związanych z zatrudnianiem tych osób; 3) szczegółowej symulacji spodziewanych efektów ekonomicznych związanych ze zwolnieniami z przejęciem dotychczasowych obowiązków przez firmę zewnętrzną; 4) wyników audytu dotyczących organizacji pracy, czasu pracy oraz kosztów sprzątania pomieszczeń UMCS. Władze nadesłały jedynie pismo z wyliczeniem liczby zatrudnianych osób.

Komentarze
Dodaj nowy
Napisz komentarz
Nick:
E-mail:
 
Strona www:
Tytu?:
UBBCode:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
Prosz? wpisa? kod antyspamowy widoczny na obrazku.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.”


Na podobny temat

Aktualizacja    ( 31.10.2009 )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Generated in 0.63169 Seconds