Nowość w sklepie KP!

miosz_okladka_300px.jpg

Katalog Książek KP

Najnowszy numer KP

kp29www150px.jpg

Komentarze

polska_OST_NEW01m.jpg

CYTAT DNIA

Pytałem decydentów MFW, jakie mają dowody na to, że ich neoliberalna polityka jest właściwa. Odpowiadali, że nie potrzebują dowodów. Wyglądało to tak, jakby chodziło im nie o politykę, lecz o religię. Ale to tylko część odpowiedzi. Forsowali taką politykę także dlatego, że chciało jej Wall Street. Niestabilność, kryzysy, łączenie firm, dzielenie firm to raj dla sektora finansowego, który robi na tym ogromne pieniądze.
Joseph E. Stiglitz

Książki w sklepie KP

Advertisement
Order software online
Chwedoruk: 11 listopada to święto lewicy Drukuj
dr Rafał Chwedoruk w rozmowie z Janem Smoleńskim   
10.11.2008

Jan Smoleński: Jak ważna dla polskich socjalistów była tzw. sprawa polska?

Dr Rafał Chwedoruk, Instytut Nauk Politycznych UW: Była ona nierozerwalnie związana z socjalizmem, o czym świadczy słynne powiązanie niepodległość-socjalizm. Dla polskich socjalistów niepodległość była warunkiem wprowadzenia idei socjalistycznych na ziemiach polskich, a bez idei socjalistycznych sama niepodległość była nie do utrzymania.

Miało to bardzo różne źródła. Po pierwsze, wynikało to z samej doktryny socjalistycznej, z idei walki przeciwko każdemu uciskowi, w tym także przeciwko uciskowi narodowemu.

Po drugie, wynikało to z marksizmu. Wbrew temu, co dzisiaj się sądzi, Karol Marks i Fryderyk Engels byli bardzo antyrosyjscy. Uważali Rosję za wielkie niebezpieczeństwo dla socjalizmu i demokracji w Europie. Darzyli natomiast niemałą sympatią Polaków. Twierdzili, że Polska to część świata zachodniego i – choć zabrzmi to przewrotnie – uważali, że Polska będzie przedmurzem rewolucji socjalistycznej w Europie, które uchroni ją przed kontrrewolucją niesioną na carskich bagnetach.

Po trzecie, trzeba pamiętać o specyficznie polskim kontekście, niejednokrotnie związanym z osobistymi doświadczeniami wielu liderów socjalistycznych: PPS uważała się za kontynuatorkę wszystkich wcześniejszych powstań, od powstania kościuszkowskiego do rewolucji 1905 roku. Polscy socjaliści wierzyli, że wywalczyć niepodległość można jedynie wtedy, gdy idee socjalistyczne zostaną umasowione, jeśli prości ludzie będą widzieli interes w walce o niepodległość, interes zarówno w sensie ekonomicznym, socjalnym, ale także w sensie podmiotowości obywatelskiej.

Czy można zatem powiedzieć, że naród był ostateczną identyfikacją polityczną dla polskich socjalistów?

Pod zaborami polscy socjaliści traktowali swój patriotyzm w sposób bardzo klasowy, tzn, uważali, że klasy posiadające, szlachta i burżuazja, nawet deklarując polskość, w istocie są zaprzedane poprzez swoje interesy. Nie oddzielano ideału niepodległości od idei socjalistycznych. Twierdzono, że walka polskich robotników o niepodległość jest tym samym co walka austriackich robotników o powszechne i równe prawo wyborcze.

Nie można więc powiedzieć, że naród był ostateczną identyfikacją polityczną, bo naród postrzegano w kategoriach klasowych. Naród to przede wszystkim klasy pracujące. Tym, którzy nie byli z klas pracujących, czasami odmawiano charakteru narodowego. Dziś to może zabrzmieć śmiesznie, ale w okresie dwudziestolecia międzywojennego, PPS domagała się rozliczania nauczycieli uczących w carskich szkołach, czy kolaborującego kleru.

Jakie znaczenie może mieć święto 11 listopada dla współczesnej, proeuropejskiej lewicy, która identyfikuje się z Europą federacyjną, a nie „Europą narodów”?

Warto pamiętać, że PPS, która była partią patriotyczną, a zarazem internacjonalistyczną, widziała Europę jako federację państw. Trudno powiedzieć, czy federację ponadpaństwową, ale z pewnością jako związek państw wolnych i demokratycznych.

Ciąg wydarzeń, których dzień 11 listopada stał się symbolem, to z jednej strony uratowanie Polski przed rządami prawicy, która była sceptyczna wobec demokracji, mniejszości narodowych, która była liberalna gospodarczo. Rządami, które niechybnie zaprowadziłyby do dyktatury.

Po drugie, dzięki rządom ludowym, Polska uniknęła losu Rosji, tzn. chaosu wewnętrznego, być może wojny domowej a także możliwej ekspansji zbrojnej rewolucji z Rosji do Polski.

Ponadto 11 listopada można postrzegać jako ważną datę w historii rozwoju demokracji w ogóle. Na skutek działań rządu Daszyńskiego, uprawomocnionych potem przez rząd Moraczewskiego, Polska stała się jednym z najbardziej demokratycznych państw w Europie: pięcioprzymiotnikowe prawo wyborcze (czy jak wówczas mówiono sześcioprzymiotnikowe, bo ten szósty punkt dotyczył kobiet) było standardem wprowadzanym tylko w tych krajach, gdzie partie socjalistyczne były bardzo silne. Równocześnie Polska, jak na ówczesne realia, była państwem mocno socjalnym. Wprowadzono ośmiogodzinny dzień pracy, tak zwaną angielską sobotę, wprowadzono inspekcję pracy, bardzo łatwo można było założyć związki zawodowe. Socjaliści zapowiadali też kolejne reformy: parcelację ziemi i uspołecznienie kluczowych gałęzi przemysłu. 11 listopada powinien być zatem traktowany jako istotna data w historii emancypacji różnych grup społecznych. Pamiętajmy, że ta równość, prócz kobiet i ludzi biednych, klas pracujących, dotyczyła także mniejszości narodowych.

  

Komentarze
Dodaj nowy
blackblock.blog.pl   |10.11.2008 18:36:43
Wszystko pieknie, ale byli tacy sojcalisci polscy, ktorzy w 1920 roku walczyli
po stronie Armii Czerwonej i powiem szczerze ja sie im nie dziwie. A Polska w
miedzywojniu to pewno ze bardziej byla demokratyczna niz hitlerowskie Niemcy, no
ale w takim towarzystwie owczesny Azerbejdzan chyba wypadlby najlepiej. przewrot
majowy, tez raczej nie byl zwyciestwem demokracji. jak polska lewica ma sobie
szukac swieta to chyba jednak dla upamietnienia wydarzen powojennych.
Napisz komentarz
Nick:
E-mail:
 
Strona www:
Tytu?:
UBBCode:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
Prosz? wpisa? kod antyspamowy widoczny na obrazku.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.”


Na podobny temat

Aktualizacja    ( 10.11.2008 )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Generated in 0.86040 Seconds