Park książki

,
+A -A

Relaks na kocach i leżakach z książką podczas plażowania w Gdyni oraz specjalne wydarzenia: warsztaty dla dzieci Fabryka Książki i wieczorne spotkania literackie.

Przenosimy na lato czytelnie z budynków do przestrzeni miejskiej i zapraszamy do wspólnego czytania. W letnich czytelniach w Gdyni, Cieszynie, Łodzi, Toruniu i Białymstoku czekać będą książki i prasa, literatura i dobra publicystyka, warsztaty dla dzieci „Fabryka książek”, wieczorne spotkania z autorami i intelektualistami. Po zamknięciu letnich czytelni książki w nich zgromadzone zostaną przekazane bibliotekom miejskim.

CZYTAJ DALEJ!


Krytyka Polityczna w Trójmieście zaprasza do letniej czytelni w Gdyni!

Czytelnia zlokalizowana będzie na tarasie kawiarni F.Minga, od strony Bulwaru Nadmorskiego, oraz na plaży za kawiarnią.


Oprócz relaksu na plaży z książką w ręku w niedziele zapraszamy na specjalny program wydarzeń towarzyszących dla dzieci i dorosłych:

godz. 13.00 – 16.00, taras kawiarni F.Minga
WARSZTATY „FABRYKA KSIĄŻKI”
Letnie czytelnie skierowane będą do odbiorców w rożnych wieku, niemniej jednak najważniejszymi czytelnikami będą w nich najmłodsi. To z myślą o nich w każdej czytelni w każdą niedzielę wakacji odbywać się będą warsztaty dla dzieci – fabryka książek. Dzieci będą się uczyć z jakich elementów składa się książka, jaką każdy z tych elementów odgrywa rolę i dlaczego jest ważny. Najmłodsi (warsztaty przygotowane zostaną z myślą o dzieciach w wieku 4-8 lat) dowiedzą się, jak się tworzy książki. Dowiedzą się, jak książki robią specjaliści, ale też same wykonają proste książeczki pod okiem opiekunów.Program weekendowych spotkań w Parku Książki w restauracji F.Minga:

15 lipca, niedziela, godz. 18.00
GDYNIA – PORT LITERATURY?
Spotkanie, w którym udział wezmą poeta Wojciech Boros, prozaik i poeta Adam Kamiński i historyk literatury Piotr Millati. O specyfikę gdyńskiego środowiska literackiego oraz wpływ portu na życie społeczne i kulturalne Gdyni zapyta gości prof. Ewa Graczyk.

Wojciech Boros – poeta. Laureat I nagrody w konkursie „O Laur Czerwonej Róży” (1996), autor książek „Nierealit górski” (1997), „Jasne i Pełne” (2003) oraz „Złe zamiary” (2008). Publikował w licznych czasopismach literackich, m.in. w „Akancie”, „Autografie”, „Die Aussenseite Des Elementes”, „FA-arcie"”, „Frazie”, „Frondzie”, „Gazecie Malarzy i poetów”, „Megalopolis”, „Opcjach”, „Portrecie”, „Toposie”, „Tytule”, „Undergruncie” i „Wyrazach”. Stały współpracownik dwumiesięcznika literackiego „Autograf”; od 2009 odpowiada za dział poezji w gdyńskim kwartalniku artystycznym „Bliza”.

Ewa Graczyk – studia ukończyła w 1977 roku. Uczestniczyła w seminariach prof. Marii Janion na UG, rozpoczynając tam pisanie doktoratu o życiu i twórczości Stanisławy Przybyszewskiej. Od 1994 do 1998 roku pracowała jako lektorka i wykładowczyni literatury polskiej na Uniwersytecie Le Mireil w Tuluzie. Po powrocie kontynuowała pisanie rozpoczętej już wcześniej rozprawy o przedwojennej twórczości Witolda Gombrowicza. W listopadzie 2000 roku w Gdańsku zorganizowała wraz z dr Moniką Pomirską konferencję poświęconą motywowi Kopciuszka w literaturze i kulturze masowej. Rok później opublikowały tom pokonferencyjny „Siostry i ich Kopciuszek”.

Adam Kamiński – poeta, prozaik, dramaturg, k/rytyk literacki. Jest autorem wielu opowiadań publikowanych na łamach czasopismach literackich m.in. w „Twórczości”, „Pograniczach”, „Tytule”, „Rzeczpospolitej Kulturalnej”. Jako poeta zadebiutował w 2000 roku tomem wierszy „Stąd, czyli z Raju”. W 2006 wydał swój pierwszy zbiór opowiadań „Sam”. W 2008 roku wyszła druga książka prozatorska „Kapłanka”. Opowiadania z obu tomów tłumaczono na język angielski. Stacje Polskiego Radia na podstawie jego tekstów przygotowywały kilkukrotnie słuchowiska. Współtwórca i sekretarz redakcji kwartalnika artystycznego „Bliza”. W 1999 został zwycięzcą czwartego konkursu poetyckiego „O Złote Pióro Sopotu”.

Piotr Millati – historyk literatury. Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Publikował w „Twórczości”, „Kresach”, „Tytule”, „Opcjach”. Otrzymał nagrodę główną za rok 2001 przyznawaną przez „Archiwum Emigracji” Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. Stypendysta “The Beinecke Rare Books and Manuscript Library” (Yale University). Interesuje się literaturą XX wieku, a w szczególności prozą Witodla Gombrowicza i Brunona Schulza. Współautor haseł do „Słownika Schulzowskiego”. Mieszka w Sopocie.

***

29 lipca, niedziela, godz. 18.00
KSIĄŻKA POZWALA POZNAĆ SĄSIADA. LEKCJA NORWESKIEGO
Tłumaczka i filolożka nordycka Dorota Polska na podstawie czytanek dla dzieci z książek Wydawnictwa EneDueRabe uczy podstaw języka norweskiego. Spotkanie skierowane do dzieci i dorosłych.

***

4 sierpnia, sobota, godz. 18.00
GEJEREL
Spotkanie z Krzysztofem Tomasikiem autorem książki o sytuacji gejów i lesbijek w okresie PRL-u. Wydarzenie towarzyszące Nadmorskiemu Plenerowi Czytelniczemu w Gdyni. Prowadzenie: Dobrochna Świątek (KP).

O książce:

Czy Andrzej Wajda zamierzał zrobić film o homomiłosnej akcji pod Arsenałem? Kim był brat „Wampira z Zagłębia” i jaki miał wpływ na przebieg słynnego procesu z lat 70.? Dlaczego tak mało wciąż wiemy o akcji „Hiacynt”? Gdzie są „różowe teczki”? Dlaczego Barbara Skarga bała się lesbijek? Jak warszawska „Kultura” żartowała z HIV? Do czego klucz kryją powieści sensacyjne z serii „Jamnik”?

Książka Krzysztofa Tomasika to kopalnia wiedzy na temat homoseksualizmu w PRL i konstruowanych wokół niego opowieści. Autor wertuje reportaże, zapomnianą literaturę, akta spraw sądowych, wypowiedzi autorytetów i polityków, pamiętniki i listy. Śledzi ów niezbadany dotychczas dyskurs i daje nam wgląd w sprawy, o których nie pisali literaturoznawcy, historycy ani badaczki kultury.

Krzysztof Tomasik (1978) – publicysta, biografista, badacz polskiego homoseksualizmu. Autor głośnej książki Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku (2008), redaktor zbioru PRL-owskich reportaży Mulat w pegeerze (2011).

***

12 sierpnia, niedziela, godz. 18.00

godz. 16.00, taras kawiarni F.Minga i plaża
WARSZTATY DLA DZIECI Z WYDAWNICTWEM ENEDUERABE
Punktem wyjścia do zabawy będzie książka „Billy i tajemniczy kot”. Wspólnie stworzymy koty-pacynki, a następnie odbędą się warsztaty dramy. Do uczestnictwa zapraszamy również dorosłych. Zajęcia poprowadzi Anna Uzarczyk (www.uzarczyk.pl).

godz. 18.00, kawiarnia F.Minga
ANGAŻ NA PLAŻY. SLAM POETYCKI
Slam to konkurs poetycki, w którym każdy może stanąć przeciwko każdemu. O wygranej decyduje publiczność. Zwycięzca bierze wszystko.

Wieczór rozpocznie autorski występ poety i pisarza Jasia Kapeli, a następnie konkurs prowadzony przez Wojciecha Borosa.

Zasady
Do wystąpienia przygotuj pięć własnych niepublikowanych i nienagrodzonych wierszy. Zgłoszenia na pół godziny przed konkursem w Parku Książki.

Nagroda
Bon o wartości 200zł na piercing lub zniżka 50% na tatuaż do wartości 300zł ufundowane przez Studio „Świost” z Sopotu oraz zestaw książek wydanych przez Krytykę Polityczną, W.A.B. i Czarną Owcę.


Wojciech Boros (1973) - gdański poeta. Laureat I nagrody w konkursie „O Laur Czerwonej Róży” (1996), autor książek „Nierealit górski”, „Jasne i Pełne” oraz „Złe zamiary”. Stały współpracownik dwumiesięcznika literackiego „Autograf”; od 2009 roku odpowiada za dział poezji w gdyńskim kwartalniku artystycznym „Bliza”.

Jaś Kapela (1984)  -  pisarz, poeta, felietonista Krytyki Politycznej. Autor dwóch książek z wierszami („Reklama” oraz „Życie na gorąco”), dwóch powieści („Stosunek seksualny nie istnieje” oraz „Janusz Hrystus”) i zbioru felietonów „Jak odebrałem dzieci Terlikowskiemu”. Współtworzy witrynę internetową Krytyki Politycznej. Należy do zespołu redakcji Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

***

26 sierpnia, niedziela, godz. 18.00
MIESZKASZ, TWÓRZ, DECYDUJ
Spotkanie z aktywistkami społecznymi Agnieszką Jurecką,  Barbarą Marchlewską, Marią Klaman o partycypacji mieszkańców w kształtowaniu przestrzeni miejskich.

Będziemy rozmawiać o projektowaniu naszych miast dzięki bezpośredniemu udziałowi mieszkańców, konsultacji społecznych i planowaniu parytycypacyjnemu.  Architektki, urbanistki i aktywistki społeczne zapraszają do wspólnej rozmowy o tym, jak równolegle społecznie i urbanistycznie tworzyć nasze miasto. Podzielą się swoimi doświadczeniami m.in z akcji „Zielona Gdynia od podwórka”, która rozpoczęła się metamorfozą prywatnego podwórka przy Placu Grunwaldzkim 16, oraz „Plac Waryńskiego. Zróbmy razem!”, będącego – po cyklu teoretycznych warsztatów – realizowanym w Gdańsku praktyczną transformacją skwerku i poszukiwaniem nowych sposobów na spędzanie tam czasu wolnego. Zapraszamy również na „Weekend architektury w Gdyni”.

***

2 września, niedziela, godz. 18.00
NIE TAKA KSIĄŻKA STRASZNA, JAK JĄ PISZĄ
Czytanie książek dla dzieci i próba odpowiedzi na nurtujące dzieci problemy związane z poruszanymi w książkach tematami, takimi jak tolerancja, demokracja, rasizm, role płciowe, śmierć. Czytający dorośli wykorzystają do tego pozycje zaproponowane przez wydawnictwa Czarna Owca i EneDueRabe.

Tego dnia rozstrzygniemy również konkurs literacki dla dzieci i młodzieży na krótką formę. Przez cały okres trwania „Parku książki” dzieci i młodzież mogły nadsyłać bądź zostawiać podczas pikniku swoje prace. Nadesłane prace oceniło jury złożone z dydaktyków pedagogiki oraz filologów.O PARKU KSIĄŻKI:

Polacy czytają mało książek. Badania czytelnictwa przygotowywane przez Bibliotekę Narodową zatrważają. W 2008 roku 62 proc. ankietowanych przyznało, że nie miało w ciągu roku kontaktu z książką. Dwa lata później liczba ta zmalała do 56 proc., ale zmieniły się kryteria „kontaktu z książką”. W ostatnich badaniach kontakt z książką oznaczał przeczytanie lub przeglądanie jakiejkolwiek książki, albumu, poradnika, encyklopedii, słownika, e-booka. Polacy nie czytają tez prasy – 35 proc. badanych przyznaje, że nie zagląda do gazet, 41 proc. czyta prasę sporadycznie, regularnie czyta ją 24 proc. Projekt „Park książki” przewiduje stworzenie letnich czytelni, wyjście naprzeciw osobom, które nie zawsze same umieją trafić na książki.

Na tarasie kawiarni F.Minga i plaży miejskiej w Gdyni ustawione zostaną regały pełne książek – dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Dzieci zapraszamy do udziału w warsztatach „Fabryka książki”. Rodzice i opiekunowie będą mogli w tym czasie usiąść opodal i poczytać. Publikacje dostępne będą za darmo. W niedzielne wieczory zapraszamy na cykl spotkań okołoliterackich, nawiązujących  tematyką do miasta Gdyni. Młodzież zachęcamy do uczestnictwa w konkursie literackim „Nie taka książka straszna, jak ją piszą”.

Specjalnie na potrzeby projektu przygotowany został „Kurier kultura” o książkach. W gazecie teksty, wywiady, ankieta, fragmenty książek. Wsród autorów: Michel Houellebecq, Kazimiera Szczuka, Tomasz Piątek, Krzysztof Tomasik, Jonathan S. Foer, Bernard-Henri Levy.

Tradycyjnym miejscem książki jest biblioteka – szkolna, domowa, miejska. Przenosimy książkę w nowe miejsce – przestrzeń miejską, by wypromować i zachęcić osoby, które trafią do letnich czytelni, by później jesienią i zimą wybrały się do miejskich bibliotek.


Projekt „Park książki” realizowany jest przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miejskiego w Gdyni.

Polub Dziennik Opinii na FB   

Multimedia

TVKP

Joanna Scheuring-Wielgus o NGO-sach

–NGO-sy od 27 lat wykonują gigantyczną i bardzo ważną pracę. Trzeba ich bronić być może nawet bardziej niż Trybunału – mówiła Joanna Scheuring-Wielgus w programie #Sterniczki Roberta Kowalskiego.

WYDAWNICTWO

"Fanfik" Powieść nie tylko dla nastolatków!

W poznańskim liceum trwają przygotowania do Dnia Niepodległości. Czyja koncepcja zwycięży? Kółko historyczne domaga się patriotycznej akademii. Zespół kabaretowy woli skecze o rogalach świętomarcińskich. Tymczasem szesnastoletnia Tosia ma na głowie poważniejszy problem....

TVKP

Kaszulanis: Powiedzmy wspólnie "Stop reformie edukacji"

– Polska edukacja jest doceniona i chwalona na całym świecie. Do Polski przyjeżdżają kolejne ekipy z całego świata, które kręcą filmy dokumentalne pod hasłem „Polacy, jak wy to robicie, że osiągacie tak świetne wyniki?”. A my ten system teraz burzymy.

TVKP

Krasuska: Trump wygrał wybory, ponieważ przekonał nieprzekonanych

Gościnią "Sterniczek w KP" jest dr Karolina Krasuska. – Trump wygrał wybory, ponieważ przekonał nieprzekonanych, porzuconych przez establishment białych mężczyzn, ale również białe kobiety – mówi dr Karolina Krasuska w programie Roberta Kowalskiego Sterniczki w Krytyce Politycznej.