> PREMIERA 24 MAJA
>>Już jest: KP30!
Komentarze
CYTAT DNIA
Nie możemy tworzyć idei, które będą łączyć ludzi, jeśli stracimy kontakt z tym, jakie jest ich życie. Jeśli nie wiemy, jak uznać sposób, w jaki ludzie obserwują świat, odczuwają go i doświadczają, nigdy nie będziemy w stanie pomóc im w uznaniu samych siebie albo zmianie świata na lepsze.
Marshall Berman, Przygody z marksizmem
Książki w sklepie KP
|
Order software online
|
Łódź, 1 grudnia: Miasto kominów czyli kapitalizm po łódzku |
|
|
mmd
|
|
23.11.2011 |
|
„Miasto kominów” czyli kapitalizm po łódzku
O pewnych osobliwościach dziejów Łodzi przełomu XIX i XX w.
1 grudnia, czwartek, godz. 18.00
Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi (ul. Piotrkowska 101). Wstęp wolny
Goście: Kamil Śmiechowski (Katedra Historii Polski XIX w. UŁ), dr Marta Sikorska-Kowalska (Katedra Historii Polski XIX w. UŁ), Wiktor Marzec (Instytut Socjologii UŁ, KP). Prowadzenie: Kamil Piskała (KP)
Podejmowane od wielu lat próby skonstruowania spójnej i przekonującej narracji o dziejach Łodzi, która mogłaby stać się istotnym komponentem tożsamości miasta, nie zyskują większego powodzenia. Przed 1989 r., przy istotnym wsparciu „urzędowym” usiłowano kreować mit „czerwonej Łodzi”; obecnie, w innych już warunkach politycznych, coraz popularniejsze stają się alternatywne opowieści: o „Łodzi fabrykanckiej” i „Łodzi wielokulturowej”. Wszystkie te konstrukty, choć żywe w społecznej pamięci, nie wolne są od pewnych uproszczeń, niekonsekwencji i powierzchowności. Wszystkie też historyczne zakorzenienie znajdują najczęściej w latach przełomu XIX i XX w. – jednym z najbardziej fascynujących okresów historii Łodzi, prawdziwym początku nowoczesności „po łódzku”. To nie tylko czas wielkich fortun, rzadkiej w dziejach prosperity i dynamicznego rozwoju miasta, ale także buntów, strajków i narodzin nowoczesnej, masowej polityki, charakterystycznej dla całego XX stulecia. Przybliżenie tego przełomowego momentu w dziejach miasta, bez którego trudno zrozumieć dzisiejszą tożsamość Łodzi, będzie głównym celem spotkania z udziałem historyków i socjologów. Wspólnie postaramy się zrozumieć osobliwą historię „polskiego Manchesteru” u progu nowoczesności.
Sfinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.
Patronat medialny: Studenckie Radio Żak Politechniki Łódzkiej
Na podobny temat
|
|
Aktualizacja ( 29.11.2011 )
|
|
|
|
-Symeon, w Krytyce piszesz ciekawiej ...
@daras1983 "Wg mnie Polacy n...