Nowość w sklepie KP!

miosz_okladka_300px.jpg

Katalog Książek KP

Najnowszy numer KP

kp29www150px.jpg

Komentarze

CYTAT DNIA

Pytałem decydentów MFW, jakie mają dowody na to, że ich neoliberalna polityka jest właściwa. Odpowiadali, że nie potrzebują dowodów. Wyglądało to tak, jakby chodziło im nie o politykę, lecz o religię. Ale to tylko część odpowiedzi. Forsowali taką politykę także dlatego, że chciało jej Wall Street. Niestabilność, kryzysy, łączenie firm, dzielenie firm to raj dla sektora finansowego, który robi na tym ogromne pieniądze.
Joseph E. Stiglitz

Książki w sklepie KP

Advertisement
Order software online
Bydgoszcz: Kino-Teatr, czyli DOCBOAT Drukuj
Maciej Twardowski   
22.09.2009
budgoszcz_logo.jpg 29-30 września, Bydgoszcz: pokazy filmów w ramach festiwalu DOCBOAT połączone z debatą na temat kina zaangażowanego.

  

Klub KP w Bydgoszczy zaprasza na pokazy filmów w ramach festiwalu DOCBOAT, które odbędą się w dniach 29-30 września (wtorek-środa) na Małej Scenie Teatru Polskiego im. H. Konieczki w Bydgoszczy (al. A. Mickiewicza 2). Przegląd zakończymy panelem dyskusyjnym, poświęconym kinu dokumentalnemu społecznie zaangażowanemu. Wstęp jest wolny! Szczegóły poniżej.

  

Dokument jako gatunek filmowy przeżywa w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej renesans. Tam długometrażowe dokumenty pokazywane są nie tylko w TV, ale także w kinach. Filmy dokumentalne często zaskakują bardziej niż fikcja. Po prostu świetne kino, do wyboru, do koloru, znakomicie zrealizowane, odkrywcze, warsztatowo bez zarzutu, przekazujące prawdziwą wiedzę o świecie.


U nas w święcie dokumentu można uczestniczyć podczas festiwali filmowych, które odbywają się przede wszystkim w większych miastach. Mieszkańcy małych miejscowości – miasteczek i wsi mają małe szanse, by zapoznać się ze światowym repertuarem dokumentalnym. Chcemy, by to się zmieniło. Warszawa dzieli się festiwalem filmów dokumentalnych z całą Polską.

PROGRAM:
WTOREK 29 WRZEŚNIA / Mała Scena TPB
GODZ. 18.45 – „GAZA / SDEROT: KRONIKI SPRZED WOJNY”
produkcja francusko-izraelsko-palestyńska 2009, 52’
To przede wszystkim projekt internetowy, który miał pokazać, jak wygląda codzienne życie zwykłych ludzi po obu stronach granicy: w palestyńskiej Gazie i izraelskim Sderot. Jak żyje się pod ostrzałem rakiet? Strach jest ten sam. Filmowe relacje, kręcone przez dwie ekipy – palestyńską i izraelską – zamieszczane były w Internecie od 26 października do 23 grudnia 2008 roku.
Ten internetowy serial dokumentalny przeznaczony był nie tylko dla mieszkańców tych miast, którym miał pomóc zrozumieć siebie nawzajem, ale także dla wszystkich zainteresowanych problematyką bliskowschodnią.
Pokazujemy wersję zmontowaną dla potrzeb telewizji.

GODZ. 19.45 – „STRUMIEŃ: Z MIŁOŚCI DO WODY”
USA 2008, 84’ reż. Irena Salina
Jak międzynarodowe korporacje do spółki z Bankiem Światowym dążą do prywatyzacji i komercjalizacji wody? Jakie są społeczne skutki zamiany wody w towar? W Boliwii, gdzie sprywatyzowano wodę, koncern Bechtel podniósł jej cenę o 300 procent, pozbawiając dostępu do niej większość ludzi. Protesty mieszkańców Michigan w USA, w których sąsiedztwie firma Nestlé uruchomiła fabrykę butelkowanej wody. Korporacja eksploatuje za darmo podziemną wodę, nalewa do butelek i sprzedaje. Przemysłowa eksploatacja zasobów ujemnie wpływa na środowisko naturalne i pozbawia lokalne społeczności możliwości korzystania z wody na ich własnych terenach.

ŚRODA 30 WRZEŚNIA / Mała Scena TPB
GODZ. 17.30 – „RACHEL”
Francja, Belgia 2008, 100’ reż. Simone Bitton
Historia Rachel Corrie, dwudziestodwuletniej Amerykanki, aktywistki ruchu pokojowego, która zginęła pod gąsienicami izraelskiego buldożera, próbując przeszkodzić w niszczeniu palestyńskich domów w strefie Gazy w 2003 roku. Wypadek czy morderstwo? Filmowa refleksja na temat politycznej utopii i młodzieńczego idealizmu.

  


GODZ. 19.10 – PANEL DYSKUSYJNY na temat filmu dokumentalnego społecznie zaangażowanego, z udziałem: Kafki Jaworskiej (dyrektorki Międzynarodowego Festiwalu Filmowego TOFIFEST), Katarzyny Taras (krytyczki filmowej, publicystki, pisarki) i Karola Zamojskiego (dyrektora Pracowni Kultury Współczesnej). Prowadzenie: Emilia Walczak (Krytyka Polityczna).

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!


Na podobny temat

Aktualizacja    ( 18.10.2009 )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Generated in 0.44882 Seconds