> PREMIERA 24 MAJA
>>Już jest: KP30!
Komentarze
CYTAT DNIA
Życzyłbym sobie, abyśmy w obecnym stuleciu potrafili w końcu połączyć wiedzę naukową i techniczną, rozwiniętą jak nigdy dotąd w historii, z umiejętnościami ludzkimi i politycznymi, które, jak na ironię, są najbardziej w historii zacofane. Dysponujemy wszystkimi środkami naukowymi, technicznymi i nawet finansowymi, aby wykorzenić biedę, głód, ciemnotę dotykającą co najmniej połowę mieszkańców naszej planety. Dlaczego tego nie robimy? Dlatego, że brakuje nam politycznej woli, połączenia pragnienia i działania, żeby to zrobić.
Carlos Fuentes (1928-2012), Contra Bush
Książki w sklepie KP
|
Order software online
|
Stop fanatykom: Romanom i Rydzykom! Wiec w obronie kobiet i Konstytucji |
|
|
Katarzyna Bratkowska
|
|
23.03.2007 |
STOP FANATYKOM: ROMANOM I RYDZYKOM!
WIEC W OBRONIE KOBIET I KONSTYTUCJI
28 MARCA, ŚRODA, GODZ. 12.00, PLAC KONSTYTUCJI, WARSZAWA
W dniu, w którym posłowie będą głosować nad zmianami w konstytucji Ojciec Rydzyk, Rodzina Radia Maryja i Liga Rodzin Polskich organizują pod Sejmem Marsz w Obronie Życia - po to, żeby wywrzeć nacisk na posłów. W tym samym czasie ludzie, którzy należą w tej chwili do zdecydowanej większości - zbiorą się w symbolicznym miejscu - na Placu Konstytucji, żeby zaprotestować przeciwko zmianom w Konstytucji, tym zmianom, które mogą w efekcie stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia kobiet. My, przeciwnicy zmian, tez jesteśmy obrońcami życia i godności człowieka. I smutny to moment, kiedy trzeba udowadniać posłom, że kobieta jest człowiekiem. Bo przecież nikt nie kwestionuje zasady, wedle której człowiek ma prawo do decydowania o własnym życiu, zdrowiu i losie. Nikt dopóki tym człowiekiem nie jest kobieta.
Grozą napawa fakt, że LPR domaga się już nawet aby Polska odstąpiła od Konwencji Praw Człowieka i Obywatela, a eksperci komisji obradującej nad zmianą art. 30 i 38 - prześcigają się w pomysłach jakie to zmiany można będzie wprowadzić w ustawodawstwie dzięki przyznaniu zarodkowi pełnego statusu osobowego. Należy więc zakazać zapłodnienia metodą in vitro - bo
powoduje ona unicestwianie zapłodnionych komórek jajowych. Będzie można rozszerzyć zakres klauzuli sumienia. Teraz lekarz rzekomo nie może odmówić przerwania ciąży w sytuacji zagrożenia życia kobiety, ale po zmianie konstytucji już będzie mógł! Będzie mógł skazać na śmierć kobietę, bo sumienie nie pozwala mu na przerwanie ciąży. W wyniku zamętu wokół projektu nowelizacji za kompromis uznaje się zmianę art. 30, mówiącego o ochronie godności człowieka. Nie łudźmy się! Dopisanie do art. 30 słów „od momentu poczęcia” będzie miało takie same, a nawet gorsze konsekwencje prawne niż zmiana art.38. Projekt PiS, który ma zabezpieczać (ale kogo? większość społeczeństwa?) przed liberalizacją obecnej restrykcyjnej ustawy antyaborcyjnej - ma być rzekomo jeszcze łagodniejszym kompromisem. Oznacza on jednak, że posłowie następnej kadencji nie będą mogli dokonać żadnych zmian w ustawodawstwie dotyczącym przerywania ciąży, nawet jeśli zostanie przeprowadzone referendum. Odbieramy to jako jawne kpiny z demokracji.
Nie zgadzamy się na zmiany w konstytucji dokonywane pod dyktando religijnych fanatyków!
Nie zgadzamy się na Polskę, w której rządzi ojciec Rydzyk. Nie głosowaliśmy na niego.
Nie zgadzamy się na szantaż Radia Maryja i Giertycha i Marka Jurka, którzy chcą w prezencie dla Jana Pawła II złożyć ofiarę z „grzesznych” kobiet.
Mówimy „NIE!” wszelkim zmianom w Konstytucji dotyczącym ochrony życia od momentu poczęcia. Obecna ogólna formuła zapisu została przegłosowana w referendum.
Osobisty udział w protescie zapowiedzieli:
Renata Dancewicz, Jacek Żakowski, Jerzy Pilch, Magdalena Cielecka, Maja Ostaszewska, Maria Seweryn, Fiolka Najdenowicz, Wojciech Eichelberger, Michał Witkowski, Katarzyna Figura, Małgorzata Szumowska, Marek Raczkowski, Kuba Wojewódzki, Karina Kunkiewicz, Andrzej Celiński, Alicja Tysiąc, Tomek Kin, Sławomir Sierakowski, Prof. Małgorzata Fuszara, Prof. Magdalena Środa, Hanna Samson, Kazimiera Szczuka, Anja Orthodox, Maria Sadowska, Paulina Holtz, Joanna Żółkowska, Iwona Radziszewska; duchowo są z nami: prof. Maria Janion, Olga Tokarczuk, Małgorzata Braunek, Krystyna Kofta, Piotr Najsztub, Katarzyna Kwiatkowska, Kora Jackowska, prof. Wiktor Osiatyński, Prof. Eleonora Zielińska, Wanda Nowicka.
Demonstrację poprzedziło zebranie podpisow pod apelem przeciwko zmianom w
konstytucji:
APEL
Apelujemy do posłanek i posłów, aby nie zmieniali w Konstytucji żadnych ogólnych zapisów dotyczących ochrony życia i godności człowieka.
Jeśli którakolwiek z proponowanych zmian zostanie wprowadzona, kobiety w Polsce stracą jednoznaczną konstytucyjną gwarancję ochrony życia.
Uważamy, że Konstytucja nie jest odpowiednim miejscem do narzucania społeczeństwu praw wynikających z przekonań religijnych. Zapisy konstytucyjne z założenia są ogólne i takie powinny pozostać.
Apel podpisali m.in.:
Wisława Szymborska
prof. Maria Janion
Olga Lipińska
Magdalena Abakanowicz
prof. Barbara Skarga
prof. Wiktor Osiatyński
prof. Michał Głowiński
prof. Mirosława Marody
prof. Joanna Tokarska - Bakir
prof. Paweł Dybel
prof. Marcin Król
prof. Lena Kolarska-Bobińska
Andrzej Celiński
Izabela Cywińska
Renata Dancewicz
Magdalena Cielecka
Maja Ostaszewska
Maria Seweryn
Joanna Brodzik
Katarzyna Herman
Jowita Budnik
Katarzyna Kwiatkowska
Michał Witkowski
Kora Jackowska
Fiolka Najdenowicz
Olga Tokarczuk
Kinga Rusin
Tomasz Raczek
Katarzyna Roeyens / Kayah
Reni Jusis
Agnieszka Arnold
Piotr Najsztub
Jerzy Pilch
Wojciech Eichelberger
Bożena Walter
Małgorzata Braunek
Adam Wajrak
Janina Ochojska
Marek Borowski
Wojciech Olejniczak
Marcin Meller
dr Jacek Kochanowski
dr Monika Płatek
Michał Rusinek
dr Kinga Dunin
Seweryn Blumsztajn
Mariusz Sieniewicz
Wilhelm Sasnal
Maja Kleczewska
Wanda Nowicka
Hanna Samson
Kazia Szczuka
Krystyna Kofta
Sławomir Sierakowski
Beata Sadowska
Mariusz Przybylski
Marcin Paprocki
Mariusz Brzozowski
Grażyna Olbrych
Joanna Rajkowska
Zuzanna Janin
Marta Dzido
Anna Baumgart
Kamil Sipowicz
dr Bożena Umińska
prof. Inga Iwasiów
prof. Jolanta Brach - Czaina
prof. Magdalena Środa
prof. Bożena Chołuj
Prof. Katarzyna Rosner
Prof. Małgorzata Szpakowska
Prof. Małgorzata Fuszara
dr Agnieszka Graff
Iwona Radziszewska
Maria Sadowska
Joanna Żółkowska
Paulina Holtz
Na podobny temat
|
|
Aktualizacja ( 25.03.2007 )
|
|
|
|
Komentator internetowy w randze chło...
jest osnowa ale gdzie wątek?